164. Koncert Muzyki Kameralnej

plakat jopek-rachonAnna Maria Jopek – wokalistka, kompozytorka, improwizatorka, wizjonerka, pasjonatka. Nagrywa i koncertuje na całym świecie z najważniejszymi postaciami muzyki naszych czasów (m.in Pat Metheny, Youssu’n Dour, Bobby McFerrin, Ivan Linz, Branford Marsalis, Nigel Kennedy, Richard Bona, Oscar Castro-Neves, Makoto Ozone). Wystąpiła na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak: Carnegie Hall, Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Opera w Tokio i Tel Awiwie, Blue Note Tokyo, Santori Hall.
Nagrywała w Studiach Real World u Petera Gabriela, Abbey Road w Londynie i Power Station w Nowym Jorku. Od 2000 roku jej muzyka jest wydawana na całym świecie.Sprzedała milion płyt, ale najbardziej ceni sobie kameralistykę i scenę blisko ludzi. Mieszka na warszawskim Żoliborzu i w lizbońskiej Alfamie. 3 maja 2015 roku  została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej oraz za popularyzowanie polskiej muzyki w świecie.

Piotr Rachoń – jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie gdzie ukończył dwa kierunki: Wydział Fortepianu, Klawesynu i Organów (1994) i  Sekcję Muzyki Kościelnej Wydziału Edukacji Muzycznej (2004); (oba ukończone z wyróżnieniem).
Umiejętności instrumentalne doskonalił w Akademii Chigiana w Sienie we Włoszech dzięki stypendium Rządu Włoskiego i Ministerstwa Kultury i Sztuki RP (1994) oraz w Academie d`Orgue w Saint Maximin la Sainte – Baume (2009). Jest też absolwentem Instytutu Szkolenia Organistów w Warszawie, działającego przy Papieskim Wydziale Teologicznym (1999). W 2006 roku ukończył również studia podyplomowe w zakresie gry na organach w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Chorosińskiego.
Prowadzi aktywną działalność koncertową jako solista, kameralista, akompaniator chóralny w kraju i zagranicą (Niemcy, Rosja, Litwa, Hiszpania, Włochy, Izrael, Czechy, Turcja, Dania, USA).
Ma w swoim dorobku nagrania płytowe zrealizowane w Polsce i Niemczech.
Jest także organizatorem życia muzycznego.W 2007 zorganizował na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie sesję naukową poświęconą polskiemu wirtuozowi i kompozytorowi Feliksowi Rączkowskiemu. Jest również współorganizatorem letniego obozu naukowo – artystycznego w Perinaldo (Włochy) dla studentów warszawskich uczelni poświęconego budownictwu organowemu i literaturze organowej w Italii.
Od 2002 pełni posługę organisty w Bazylice Archikatedralnej pw. św Jana Chrzciciela w Warszawie. Od września 2006 roku jest pierwszym organistą tej świątyni. Jest również wykładowcą Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 przy ul. Miodowej  w Warszawie.
Dekretem Prymasa Polski od 2004 r. został włączony do prac w Komisji Muzyki Kościelnej Archidiecezji Warszawskiej.
W październiku 2007 University of Houston w USA, po zdaniu niezbędnych egzaminów, przyznało mu 2,5. letnie stypendium na realizację studiów doktoranckich w tej uczelni w zakresie gry na organach, które rozpoczynął w 2008. Pełnił tam również obowiążki asystenta w departamencie organów (2008-2009).

Skip to content