191. Koncert Muzyki Kameralnej

XXXI Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej
Polanica-Zdrój, czerwiec-wrzesień 2022

191. Koncert Muzyki Kameralnej

29 września 2022 (czwartek)
godz. 19.30
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP, Polanica-Zdrój
wstęp: wolne datki na remont organów

Słowo i muzyka
Romantyzm w polskiej poezji

wystąpią
Andrzej Chorosiński (Polska) – organy
Michał Chorosiński (Polska) – recytacje

Program

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
VI Sonata d-moll

Juliusz Słowacki (1809-1849)
wiersze

Mieczysław Surzyński (1866-1924)
Elegia fis moll

Cyprian Kamil Norwid (1821-1883)
wiersze

Fryderyk Chopin (1810-1849)
Etiuda cis moll op. 25

Adam Mickiewicz
sonety, wiersze

César Franck (1822-1890)
Chorał a-moll

Prof. Andrzej Chorosiński
Studia w warszawskiej Akademii Muzycznej ukończył z wyróżnieniem, w 1972 r. organy oraz kompozycję w 1974 r. W 1972 r. otrzymał I nagrodę na konkursie improwizacji organowej w Kilonii w Niemczech. Był finalistą konkursów improwizacji w Haarlem i Norymberdze.
Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy oraz w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chapell w Cambridge, Aula im. Pawła VI w Watykanie, Katedra Św. Patryka w Nowym Jorku, Town Hall w Adelajdzie.
Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD. W 2003 r. ZPAV przyznał tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty” płycie nagranej w Bazylice w Licheniu.
W latach 1993-1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie. W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa w Keimyung University w Korei Południowej.
Jest autorem licznych projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce (m.in. Bazylika w Licheniu) jak również w Niemczech, Kanadzie i Japonii.
Wraz z organistą Watykanu uczestniczył w oprawie muzycznej kanonizacji papieży Jana Pawła II i Jana XXIII w 2014 r. na placu Św. Piotra w Rzymie.
Rok 2019 był rokiem jubileuszu 50-lecia działalności koncertowej, od pierwszego koncertu w ramach światowego festiwalu Jeunesse Musical i występu w Genewie w 1979 r., wykonał ponad 1500 recitali.

Michał Chorosiński
Ukończył Państwową Wyższa Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie w roku 1999.
W tym samym roku wystąpił w roli młodego Karola Wojtyły w filmie poświęconym Ojcu Świętemu p.t. „Psałterz Renesansowy”. W roku 2001 otrzymał Grand Prix na II ogólnopolskim konkursie recytatorskim „Verba Sacrum” w Poznaniu.
Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami m in. J. Hoffmannem, M. Grabowskim, P. Miśkiewiczem, J. Szurmiejem. Był gościnnym aktorem Teatru Słowackiego, Teatru Ludowego, Teatru Stu w Krakowie, Teatrów w Jeleniej Górze i Kaliszu. Obecnie jest aktorem Teatru Polskiego we Wrocławiu.
Brał udział w wielu filmach polskich, m.in. „Ogniem i mieczem”, Stara baśń” oraz serialach telewizyjnych „Adam, i Ewa”, „Pierwsza miłość”, „Klan”. Dużą popularność przyniosła mu rola Leszka Skalskiego w serialu „M jak miłość”.
Aktualnie gra jedna z głównych ról w serialu „Lombard” w telewizji „Puls”. Serial otrzymał trzykrotnie „Telekamerę” i wyróżnienie „Złotej Kamery”. Jest reżyserem i współzałożycielem nowego Teatru Klasyki Polskiej.

Skip to content