193. Koncert Muzyki Kameralnej
27 lipca 2023, godz. 19.30
Emanuel Bączkowski (PL) – organy
Dumitru Harea (MOL) – fletnia pana
Andrij Melnyk (UKR) – akordeon
program
Charles Gounod (1818-1893) – Marche Pontificale
Ferenc Liszt (1811-1886) – Ave Maria d’Arcadelt
James Last (1929-2015) – Samotny Pasterz
Eugen Doga (1937) – Moje stare lasy i syrba
Dumitru Harea (1970) – “Karpackie impresje”
Daniel A. Robles (1871-1942) – El condor pasa
Nieznany autor – Medytacyjny Walc
Albert Vossen (1910-1971) – Flick Flack
Grigoras Dinicu (1889-1949) – Skowronek
Francesco Viviani (1831-1922) – Grand Processional March
John Williams (1932) – Temat z filmu Lista Shindlera (opr. E. Bączkowski)
Emanuel Bączkowski (1986) – Improwizacje na temat polskich pieśni kościelnych
Marian Sawa (1937-2005) – Jutrznia
wstęp: wolne datki na remont organów
dyrektor artystyczny: prof. Andrzej Chorosiński
komentarz do programu: Mieczysław Kowalcze
Emanuel Bączkowski
Urodzony w 1986 r. Doktor sztuk muzycznych, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował organy i kompozycję organową w Conservatorio di Musica Santa Cecylia w Rzymie. Występował wielokrotnie w ramach międzynarodowych festiwali muzycznych. Koncertuje jako solista i kameralista. Jest organistą Kościoła Środowisk Twórczych w Warszawie. Uczestnik Międzynarodowych Sesji naukowych w Warszawie, Rzymie, Paryżu i in. W Bazylikach Rzymskich wykonał cykl recitali tematycznie związanych z Bożym Narodzeniem i Wielkim Postem promujących polską muzykę organową. W 2015 r. uhonorowany przez kardynała Nycza „Medalem za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”. Członek Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych, Polskich Artystów Muzyków, Związku Artystów Scen Polskich. Dokonał licznych nagrań koncertowych, a w jego dorobku artystycznym można wyróżnić wiele nagradzanych nagrań dla renomowanych wytwórni fonograficznych.
Dumitru Harea
Urodził się w Mołdawii. Po ukończeniu Liceum Muzycznego, rozpoczął studia w Akademii Muzycznej w Kiszyniowie w klasie fletni pana. Jest muzykiem, który oprócz doskonale opracowanych, popularnych i znanych utworów muzyki klasycznej, ma w swoim repertuarze również przeboje światowej muzyki rozrywkowej i rumuńskie, mołdawskie i ukraińskiej utwory ludowe. W roku 2000 po raz pierwszy odwiedził Poznań, gdzie mieszka do dziś. W 200 1r. wydał swoją solową płytę – „Muzyka Duszy”, zawierającą najbardziej znane utwory klasyczne, wykonywane na fletnię Pana, z towarzyszeniem organów. Gościnnie występuje z zespołem „Czerwone gitary” oraz z zespołem muzyki cygańskiej „Terno”. Współpracuje z Filharmonią Bałtycką i Jeleniogórską oraz z Akademią Muzyczną w Poznaniu. Koncertuje w całej Polsce i zagranicą m. in.: w Niemczech, we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Rosji, Finlandii i Szwecji. W 2007 r. Dumitru Harea założył swój zespół, „Besarabia”, z którym promuje muzykę ze swoich stron ojczystych. Dumitru Harea prowadzi ogólnopolskie warsztaty gry na fletni Pana oraz prowadzi w Lesznie pierwszą sekcję fletni Pana w Polsce.
Andrij Melnyk
Urodził się w Ukrainie. Absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej w klasie akordeonu i dyrygentury. Inicjator i współzałożyciel formacji muzycznych: „Trio Anatevka”, zespołu „Besarabia”, „Art Acoustic Trio”. Koncertuje w kraju i za granicą w formacjach prezentujących różne style i gatunki muzyczne. Współpracował z Filharmonią Poznańską, Sudecką, Dolnośląską, Lwowską i Iwano-Frankowską w Ukrainie, Teatrem A. Fredry w Gnieźnie oraz Teatrem Polskim w Szczecinie.