Skip to content Skip to footer

22. Lato Filmowe w Hrabstwie Kłodzkim

22.  LATO  FILMOWE  W  HRABSTWIE  KŁODZKIM

POLANICA-ZDRÓJ,   24  –  27  LIPCA  2018

To już kolejna odsłona drugiego dwudziestolecia naszego Lata Filmowego. I znów pojawią się filmy mało znane, a ważne i interesujące, bo taka formuła zawsze towarzyszyła naszym przeglądom.   Na spotkania zapraszamy jak zwykle do Teatru Zdrojowego, a czwartkowy seans filmu „Passione” – muzyczna perełka tegorocznego przeglądu – zabrzmi w Muszli Koncertowej w Parku Zdrojowym.
Przed seansami – zgodnie z naszą tradycją – czekają  konkursy, nagrody i  oczywiście miła atmosfera.

PROGRAM
24.07.  –  19.30  – TEATR  ZDROJOWY
ZWARIOWAĆ  ZE  SZCZĘŚCIA
reż.  PAOLO  VIRZI  – 2016 -115  min.

25.07.  –  19.30  – TEATR  ZDROJOWY
PARYŻ  NA  BOSAKA
reż. Dominique Abel i Fiona Gordon – Belgia, Francja – 2016 – 85 min.

26.07.  –  21.00  –  MUSZLA  KONCERTOWA
P A S S I O N E
reż. John Torturo  – Włochy, USA  – 2010 – 90 min.

27.07.  –  19.30  –  TEATR  ZDROJOWY
NIE  OPUSZCZAJ  MNIE
reż. Mo Young Jin –  Korea Płd. – 2014 – 85 min.

WSTĘP  WOLNY

ZWARIOWAĆ  ZE  SZCZĘŚCIA

Na początku spotykamy się  z bohaterkami filmu  – jedna z nich jest głośną, nachalną mitomanką i manipulantką, druga ze skłonnościami autodestrukcyjnymi też nie stwarza zapowiedzi pogodnej opowieści.  Jednak wraz z rozwojem akcji otrzymujemy szansę spojrzenia na to, co ukrywają te maski – okazuje się, że bohaterki są wspaniałymi postaciami, o bogatym i skomplikowanym życiu wewnętrznym.  Różne jak ogień i woda kobiety budują fantastyczną, dynamiczną relację, która nadaje opowieści potężnej energii. Zwłaszcza, że  okoliczności i sytuacje życiowe są zaskakujące, nieprzewidywalne i często dramatyczne.  Nic więc dziwnego, że z tego „ szczęścia” można zwariować.

PARYŻ  NA  BOSAKA

“Paryż na bosaka” to przedziwna historia znajomości bibliotekarki z małego miasteczka      na dalekiej północy Kanady i ekscentrycznego kloszarda z Paryża. Spokojne i uporządkowane życie Fiony zakłóca pełen rozpaczy list od mieszkającej w Paryżu 88-letniej ciotki. Fiona wyrusza do Paryża. W lawinie niespodziewanych okoliczności poznaje Doma – uprzejmego, ale denerwującego kloszarda, który nie chce jej zostawić w spokoju. Jaki los spotka tych czarujących dziwaków? Burleskowy, sfilmowany w fantazyjnym stylu film, wykorzystuje humor i zabawną slapstickową choreografię, żeby opowiedzieć o ważnych życiowych sprawach –  takich jak miłość,  wolność wyboru, samotność, solidarność.

PASSIONE

Neapol to miasto kontrastów, również muzycznych. Na wąskich uliczkach Neapolu można usłyszeć prawie wszystko : od melancholijnych, przypominających portugalskie fado pieśni miłosnych, poprzez kiczowate, ale pogodne kawałki rozrywkowe, utwory zaangażowane politycznie i społecznie, aż po reggae. Film “Passione”  to mariaż klasycznego dokumentu i muzycznych impresji, które nadają mu niepowtarzalny czar i urok jedynego w swoim rodzaju miasta tętniącego muzyką świata. Muzyką, która łagodzi obyczaje, ale potrafi też wzniecać żar autentycznej pasji.  A dla nas – uczta dla oka i ucha !

NIE  OPUSZCZAJ  MNIE

98-letni Byeong-man Jo i 89-letnia Gye-yeol Kang są małżeństwem od 76 lat. Mieszkają w górskiej wiosce  w Korei Południowej. Spłodzili razem dwanaścioro dzieci, pogrzebali szóstkę z nich, a ich relacja wciąż pełna jest młodzieńczej radości i czułości.  Bliźniaczo podobne stroje, które noszą, codzienne żarciki, jakimi się raczą, ale przede wszystkim ogromna miłość uczyniły z nich niezwykłych bohaterów.  Reżyser w swoim filmie obserwuje swoich bohaterów z pewnego dystansu, tak by najbardziej intymna i osobista przestrzeń pozostała tylko dla nich.  A dla nas historia ta wykracza poza ramy zwykłego dokumentu i staje się piękną, wzruszającą i uniwersalną refleksją o życiu.

Opracowanie programu i prowadzenie przeglądu – JACEK  SZYMAŃSKI

 

 

 

 

 

 

Skip to content