169. Koncert Muzyki Kameralnej
24 sierpnia 2017
Jakub Stefek – organy (Polska)
Zespół wokalny VOCAL VARSHE (Polska)
program
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) – Kriegsmarch von Athalie op. 74
Muzyka tradycyjna w opracowaniu Vocal Varshe – VI nigunów
Louis Lewandowski (1821-1894) – Synagogen Melodien op. 47
Salomone Rossi (1570-1630) – wybór motetów (oprac. Jakub Stefek)
Meir Finkelstein (1951) – L’dor v’dor
Felix Mendelssohn-Batholdy (1809-1847) – IV Sonata B-dur
JAKUB STEFEK
W 2010 roku ukończył z wyróżnieniem Salezjańską Szkołę Organową w klasie organów mgr Anny Kirschke-Valcarcel. W 2015 roku ukończył z oceną celującą studia gry na organach na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów profesora Andrzeja Chorosińskiego. W ramach programu Erasmus studiował również w Kunstuniversitaet Graz w klasie prof. Gunthera Rosta. Występował z recitalami organowymi w Polsce, Niemczech oraz w Szwecji. W 2011 roku zdobył drugą nagrodę na XXIII Konkursie Muzyki Organowej w Rumii oraz był finalistą VIII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku. Występował z recitalami organowymi w Polsce i wielu krajach Europy. Brał udział w wielu mistrzowskich kursach muzycznych.
Jego szczególnym zainteresowaniem jest marketing kultury. Obronił pracę magisterską na temat „Odbiorca nieprofesjonalny wobec muzyki organowej – analiza oczekiwań”. Występował na wielu konferencjach dotyczących kultury, w tym również na TEDx Warsaw, gdzie jego wystąpienie na temat organów oglądało na żywo kilkadziesiąt tysięcy ludzi.
ZESPÓŁ VOCAL VARSHE
Trio wokalne wykonujące muzykę wywodzącą się z tradycji żydowskiej. Zespół działa pod oficjalnym patronatem honorowym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Vocal Varshe został powołany do życia, aby – jak sam o sobie pisze – „poza popularną muzyką żydowską przybliżyć słuchaczom muzykę zapomnianą – często dostępną jedynie dla wąskiego grona odbiorców w murach synagog.”
Pomimo krótkiej historii, zespół występował już na wielu festiwalach i wydarzeniach artystycznych. Niektóre z nich to: koncerty w ramach obchodów Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim, koncert podczas Nocy Muzeów w Synagodze im. Małżeństwa Nożyków, występ w ramach Muzycznego Szabatu organizowanego przez Ec Chaim oraz Abraham Geiger College w Berlinie, koncert w ramach Festiwalu Noc Sacra Cracovia, koncert na festiwalu Nowa Muzyka Żydowska.
Vocal Varshe również poddaje utwory synagogalne nowym eksperymentom muzycznym, poszukując własnego brzmienia i klucza interpretacyjnego. W 2016 roku nagrali wspólną płytę z Michałem Jacaszkiem – jednym z najoryginalniejszych polskich twórców muzyki elektronicznej.