Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Polanicy-Zdroju to festiwal o wysokiej randze artystycznej na którym prezentowane są wielkie dzieła muzyki klasycznej i współczesnej przez wybitnych wykonawców z kraju i zagranicy. Obok istotnych celów artystycznych, koncerty odgrywają znaczącą rolę edukacyjną (poprzez prelekcje z zakresu historii muzyki) oraz społeczno-kulturową (kultywowanie wielowiekowej tradycji koncertowania w świątyniach Dolnego Śląska, podnoszenie atrakcyjności kulturalnej i turystycznej regionu, promowanie trwałych zjawisk polskiej kultury muzycznej skierowanych do dużych grup turystów zagranicznych). W 27. letniej historii Festiwalu zrealizowano 176 koncertów z udziałem wybitnych wirtuozów organów, znakomitych zespołów kameralnych i wokalistów oraz także młodych (debiutujących) wykonawców ze wszystkich kontynentów. Istotnym założeniem tegorocznej edycji Festiwalu będzie zderzenie dzieł wybitnych kompozytorów muzyki organowej (J.S. Bach, F. Mendelsohn-Bartholdy, J. Pachelbel, G.F. Handel i in.) z transkrypcjami na organy klasycznej i współczesnej muzyki instrumentalnej.
28. Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej
178. Koncert Muzyki Kameralnej
11 lipca 2019
czwartek // godz. 19.30
Kościół pw. WNMP, ul. Kamienna, Polanica-Zdrój
wystąpią
Emanuel Bączkowski (Polska) – organy
Jakub Barycz (Polska) – akordeon
w programie
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Preludium i fuga Es dur BWV 552
Joseph Haydn (1732-1809)
Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu
Introdukcja
Domenico Scarlatti (1685-1757)
Sonata D-Moll K.1
Wiktor. Gruszewski
Toccatta nr. 2
Emanuel Bączkowski (1986)
Improwizacje
Marian Sawa (1937-2005)
Jutrznia
Georg Friderich Haendel (1685-1579)
Alleluja z Oratorium Mesjasz
wstęp: wolne datki na remont organów
dyr. artystyczny: prof. Andrzej Chorosiński
prowadzenie: Tadeusz Piotrowski
Emanuel Bączkowski – Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów A. Chorosińskiego (dyplom z wyróżnieniem) oraz Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca w specjalności muzyka kościelna. Studiował także grę na organach i kompozycję organową w Conservatorio di Musica Santa Cecilia w Rzymie. Ukończył Podyplomowe Studia Menedżerskie w zakresie Zarządzania dla Artystów, Twórców i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych. Koncertuje jako solista i kameralista (Izrael, Włochy, Niemcy, Francja). W najważniejszych bazylikach rzymskich wykonał cykl recitali promujących polską muzykę organową i tematycznie związanych z Bożym Narodzeniem i Wielkim Postem. Jest organistą Kościoła Środowisk Twórczych przy Placu Teatralnym w Warszawie (od 2004), jak też pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Papieskich Koncertów w Parafii pw. Świętej Rodziny w Radomiu oraz Buskiego Organowego Lata u Brata Alberta w Busku-Zdroju. Artysta wielokrotnie nagrywał dla radia i telewizji. Był inicjatorem i producentem pierwszego w historii Jasnej Góry albumu prezentującego cztery tamtejsze instrumenty „Na organach jasnogórskich gra Emanuel Bączkowski”. Należy do Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, Związku Artystów Scen Polskich, Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych, Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Warszawie i Paryżu. Został odznaczony: Orderem Grobu Świętego, Orderem Jasnogórskiej Najświętszej Bogurodzicy, Srebrnym Krzyżem Pielgrzyma za zasługi dla Ziemi Świętej, medalem „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”, Złotym Medalem Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej i Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Jakub Barycz – Akordeonista, uczeń SM II stopnia w Bystrzycy Kłodzkiej w klasie akordeonu Arkadiusza Gembary. Ważniejsze osiągnięcia: V miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym we Włoszech, Laureat Ogólnopolskich Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej w Oławie, Wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Gorlicach, Wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Oławie, I miejsce w Turnieju Młodych Akordeonistów w Oleśnicy, II miejsce podczas XV Akordeonowych Przesłuchań we Wrocławiu, I miejsce na Konkursie Akordeonowym w Legnicy
Patronat medialny
Partner festiwalu