179. Koncert Muzyki Kameralnej

Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Polanicy-Zdroju to festiwal o wysokiej randze artystycznej na którym prezentowane są wielkie dzieła muzyki klasycznej i współczesnej przez wybitnych wykonawców z kraju i zagranicy. Obok istotnych celów artystycznych, koncerty odgrywają znaczącą rolę edukacyjną (poprzez prelekcje z zakresu historii muzyki) oraz społeczno-kulturową (kultywowanie wielowiekowej tradycji koncertowania w świątyniach Dolnego Śląska, podnoszenie atrakcyjności kulturalnej i turystycznej regionu, promowanie trwałych zjawisk polskiej kultury muzycznej skierowanych do dużych grup turystów zagranicznych). W 27. letniej historii Festiwalu zrealizowano 176 koncertów z udziałem wybitnych wirtuozów organów, znakomitych zespołów kameralnych i wokalistów oraz także młodych (debiutujących) wykonawców ze wszystkich kontynentów. Istotnym założeniem tegorocznej edycji Festiwalu będzie zderzenie dzieł wybitnych kompozytorów muzyki organowej (J.S. Bach, F. Mendelsohn-Bartholdy, J. Pachelbel, G.F. Handel i in.) z transkrypcjami na organy klasycznej i współczesnej muzyki instrumentalnej.

28. Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej
Polanica-Zdrój, czerwiec-wrzesień 2019

179. Koncert Muzyki Kameralnej
1 sierpnia 2019 | godz. 19.30
Kościół pw. WNMP, Polanica-Zdrój
Wstęp: wolne datki na remont organów

wystąpią
Johannes Skudlik (Niemcy) – organy
Bartłomiej Pacan (Polska) – wiolonczela

w programie
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Toccata i fuga d-moll BWV 565
Aria z 3. Suity orkiestrowej BWV 1068

Vincent Dubois (1837-1924)
Toccata
In paradisum

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Suita Wiolonczelowa nr 3
/Preludium, Allemande, Courante, Sarabande, Bourrée 1, Bourrée 2, Gigue/

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
Andante KV 616

Sergei Rachmaninow (1873-1943)
Wokaliza
(transkrypcja na organy: Johannes Skudlik)

Léon Boëllmann (1862-1897)
Suita gotycka
Toccata

Johannes Skudlik
Urodził się w Monachium, dorastał w Barcelonie. Grę na organach i dyrygenturę studiował w rodzinnym mieście.
Jako organista koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, w USA i w Azji. Występował również w salach koncertowych w Monachium, Berlinie, Kolonii, Essen, Gdańsku, Hong Kongu, St. Petersburgu in w Tonhalle (Zürich). Ponadto koncertował w katedrach w Monachium, Kolonii, Trier, Londynie, Westminsterze, Sevilli, Salamance, Paryżu (Notre Dame i Katedra św. Bartłomieja).
Jako kameralista regularnie koncertuje z muzykami Filharmonii Berlińskiej i orkiestrą Bavarian Radio Symphony Orchestra. Jako dyrygent i solista współpracuje z orkiestrami: Munich Symphony and Radio Orchestra, Orchestra of the Age of Enlightenment i Münchener Bach-Chor.
Johannes Skudlik jest założycielem i dyrektorem artystycznym Euro-Via Festival, który gości między innymi w pięknych wnętrzach zamku Neuschwanstein i San Marco w Wenecji. Od 2005 roku jest dyrektorem artystycznym festiwalu organowego w Palermo.

Bartłomiej Pacan
Urodzony i zamieszkały w Kłodzku wiolonczelista, aktualnie uczeń czwartej klasy Szkoły Muzycznej II st. w Bystrzycy Kłodzkiej. Rozpoczął edukację muzyczną mając 6 lat w Ognisku Muzycznym na keyboardzie. Rok później, pod okiem tego samego nauczyciela, Zbigniewa Szuby, stawiał pierwsze kroki w nauce gry na wiolonczeli. W 2011 roku zdobył 3. miejsce w pierwszej kategorii wiekowej na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Ústí nad Orlicí im. Bohuša Herana w Czechach. W tym samym roku, jak i w następnym (2011-2012), zdobył wyróżnienia z najwyższą punktacją na Spotkaniach Najmłodszych Wiolonczelistów w Kłodzku. W 2013 roku otrzymał wyróżnienia dyrektora CEA w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych I stopnia w Warszawie. W 2015 roku rozpoczął naukę w PSM II st. im. Witolda Lutosławskiego w Nysie w klasie Mirosławy Krośniak. W pierwszej klasie zdobył wyróżnienie na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia w Warszawie. Rok później otrzymał wyróżnienie I stopnia w czwartej grupie wiekowej na XXIV Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych im. Zdzisławy Wojciechowskiej w Bydgoszczy. Aktualnie kontynuuje naukę gry na wiolonczeli w klasie Zbigniewa Szuby w SM II st. w Bystrzycy Kłodzkiej.

Patronat medialny

Partner festiwalu

Skip to content