Witajcie po raz 28.
Nasz letni przegląd już na dobre zakotwiczył się w sali Teatru Zdrojowego. Zaciemnienie, brak rozpraszaczy, filmy z napisami – to wszystko tworzy jak najlepsze warunki do zanurzenia się w historie oglądane na dużym ekranie. Obecna odsłona Lata Filmowego odbiega nieco od utartego schematu. Nie skupiamy projekcji w jednym czasie, ale – chcąc dotrzeć do jak największej ilości widzów – rozkładamy je na cały miesiąc.
W tym roku dwa razy odwiedzimy Turcję – i za każdym razem zobaczymy ją z zupełnie innej perspektywy. Pozostałe dwa seanse spędzimy w górach. Poznamy majestatyczne i piękne Himalaje oraz ich mieszkańców oraz uciekniemy od zgiełku życia w cudowne Alpy.
Każda z naszych filmowych propozycji jest inna, ale każda z nich fascynująca. Świadczy o tym wiele nagród zdobytych przez wybrane filmy oraz liczne, entuzjastyczne recenzje, zarówno krytyków jak i widzów.
3, 10, 17, 24
lipca
2024
19.00
Teatr Zdrojowy im.
M. Ćwiklińskiej
wstęp
wolny
Trudno znaleźć właściwy język, który oddałby delikatność i intymność tego filmu. Dzieje się tak częściowo dlatego, że Charlotte Wells, z niezmąconą poetycką precyzją, niemal odkrywa na nowo język kina, uwalniając często uśpiony potencjał tego medium do ujawniania wewnętrznych światów świadomości i uczuć.
The New York Times
„Aftersun” to pełnometrażowy debiut reżyserski szkotki Charlotte Wells, inspirowany jej własną historią. Wells porusza w nas najczulsze struny, budując swój film z nostalgicznych impresji i ulotnych emocji związanych z autentycznym wyjazdem wakacyjnym z ojcem do tureckiego kurortu w latach 90. Reżyserka opowiada o dojrzewaniu i o byciu sobą w relacji dziecka z rodzicem. Jednym z producentów „Aftersun” jest Barry Jenkins, nagrodzony Oscarem za „Moonlight”. W tle słyszymy muzyczne hity lat 90. – od „Macareny”, przez „Losing My Religion”, aż po wymowny utwór „Under Pressure” w wykonaniu Davida Bowiego i Freddiego Mercury’ego (jedna
z najbardziej poruszających scen tańca we współczesnym kinie).
Wypełniony powietrzem i miłością film, który oddaje hołd pięknu oraz temu, co oznacza być człowiekiem. (…) Ten film zawiera w sobie tajemnicę i pasję, wspinając się na wyżyny alpejskich szczytów.
The Guardian
Trzydziestoletni Pietro decyduje się zostawić za sobą życie dużego miasta i wyjechać w góry. Nie odnajduje się w swoim dotychczasowym, pełnym zgiełku życiu, chociaż sam nie potrafi określić czego mu brakuje. Prawdziwie wolny i szczęśliwy czuł się jedynie w dzikich Alpach, gdzie spędzał w dzieciństwie każde lato. Zaszczepiona w nim miłość do gór i odkrywania nowych ścieżek każe mu wyruszyć w świat, w którym nowe znajomości i stare przyjaźnie staną się ścieżką do odnalezienia siebie.
„Osiem gór”, najnowszy film twórcy „Mojego pięknego syna”, to ekranizacja bestsellerowej powieść Paula Cognettiego. Jednak sercem opowieści jest uchwycona z wrażliwością obrazów Terrence’a Malicka relacja człowieka z przepiękną, majestatyczną i nieposkromioną naturą. Zdjęciom inspirowanym „Into the Wild” udało się oddać zarówno monumentalną, magnetyczną siłę gór, jak ich intymną stronę, gdzie kolejne kroki, milczenie, czas i właściwa miara to sposób na życie. „Osiem gór” to wyjątkowa opowieść o odkrywaniu siebie, naturze i miłości – platonicznej, ale mocniejszej niż jakakolwiek skała, na którą można by się wspiąć.
Prawdziwy balsam dla duszy.
Variety
Wielu rusza w podróż do Tybetu tylko po to, by zdobyć najwyższe górskie szczyty. Niewielu dostrzega, że te pozorne pustkowia kryją największe skarby dzikiej natury, które przez większość czasu pozostają poza zasięgiem ludzkiego wzroku. To magiczne miejsce, choć wydaje się niezamieszkane, tak naprawdę tętni życiem, a jego mieszkańcy nie spuszczają oczu z tych, którzy niespodziewanie odwiedzają ich królestwo. Królestwo, którego największych tajemnic strzeże prawdziwa bogini – majestatyczna i nieuchwytna pantera śnieżna. Ci, którym wystarczy pokory, cierpliwości i odwagi mają szansę zarówno na spotkanie z nią, jak i odkrycie najbardziej kojącego miejsca na ziemi.
“’KEDI to prawdziwe arcydzieło, cudowna historia o tajemnicach i radościach kotów i kochających ich ludzi. To nie tylko świetny film o naszej relacji z czworonożnymi, futrzastymi przyjaciółmi, ale też film o miłości, człowieczeństwie i dobroci. Wyjątkowe kino. Publiczność będzie mruczeć z zachwytu i prosić o więcej!”
Pete Hammond, DEADLINE
Stambuł to miasto z niezwykłą, sięgającą tysięcy lat historią i zarazem jedyne w swoim rodzaju najprawdziwsze kocie imperium. Koty, mając w nim swoje wyjątkowe, zaszczytne miejsce, są nieodłączną częścią lokalnej społeczności. Żyją na styku dwóch światów – dzikiego i cywilizowanego: nie mają swoich właścicieli, ale każdego dnia towarzyszą mieszkańcom w chwilach smutku i radości.
Bywają drapieżne, uparte, zdeterminowane, ale też wdzięczne, radosne i wierne. A tak naprawdę są najważniejszymi mieszkańcami Stambułu – ukrytym skarbem miasta, niestrudzonymi towarzyszami i nieoczywistym lustrem, w którym każdy może się przejrzeć. Wystarczy spojrzeć na świat z ich perspektywy.
Spryciara, Przylepa, Sułtan, Flirciarz, Bestia, Szajba i Cwaniak to wyjątkowe indywidualności, które są naszymi przewodnikami po Stambule. Oglądamy z bliska ich codziennie przygody i spotkania z mieszkańcami. Niezależne i wolne zaglądają do sklepów, kawiarni i mieszkań. Nikt nie potrafi oprzeć się ich urokowi, a Stambuł byłby bez nich zupełnie innym miastem. Poznajcie ich sekretne życie!