DOLNOŚLĄSKIE KONCERTY HAWDALOWE 2013

 

haw

W listopadzie 2013 roku na Dolnym Śląski zabrzmiała muzyka klezmerska!
Tegoroczna edycja Dolnośląskich Koncertów Hawdalowych odbyła się w siedmiu miejscowościach Dolnego Śląska: Świdnicy, Polanicy Zdroju, Dzierżoniowie, Dusznikach Zdroju, Kamiennej Górze, Wojanowie i Piechowicach. W tym roku Dolnoślązacy mieli okazję wysłuchać koncertów znakomitego krakowskiego zespółu „Di Galitzyaner Klezmorim”. Koncerty poprowadzi Stanisław Rybarczyk.
“(…) Płyta bardzo interesująca, znakomite wykonanie, mam nadzieję, że spotka się z ogromnym zainteresowaniem.”
Tak o najnowszej płycie zespołu „Di Galitzyaner Klezmorim” pisze Krzysztof Penderecki.


Dolnośląskie Koncerty Hawdalowe, to zarówno wydarzenie muzyczne utrzymane na najwyższym poziomie artystycznym, jak i niezwykła okazja, dzięki towarzyszącym im wykładom, do poznania bogatej żydowskiej kultury i historii. Organizatorzy przybliżą dolnośląskiej publiczności tradycję judaizmu i podkreślą jej znaczenie dla naszego regionu. Przedsięwzięcie to sprzyja budowaniu atmosfery wzajemnego szacunku, społecznego oraz międzykulturowego dialogu, walczy z utartymi i krzywdzącymi stereotypami, wpajając ideę tolerancji. Przywraca i przybliża losy społeczności, która przez wiele lat po II wojnie światowej miała niebagatelny wpływ na kształtowanie się ośrodków kulturalnych w regionie. 

hawpla


Koncerty poprowadził Stanisław Rybarczyk – dyrygent, animator kultury, menedżer i pedagog. Twórca i dyrektor artystyczny wrocławskich Wieczorów Tumskich, Koncertów Hawdalowych oraz Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA (wraz z Karoliną Szykier-Koszucką), dyrektor artystyczny Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie.
Zespół „Di Galitzyaner Klezmorim” tworzą absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie.
W obecnym składzie:
Mariola Śpiewak – klarnet,
Grzegorz Śpiewak – akordeon,
Rafał Seweryniak – kontrabas,
występują od 1998 roku. Inspiracją dla ich twórczości jest muzyka żydowska. Pomimo, iż sposób ich gry mieści się w ramach szeroko pojętego stylu klezmerskiego, nie są typowym zespołem klezmerskim. Utwory, z których część stanowi własne kompozycje, przedstawiają w ujęciu bardziej „artystycznym” niż folkowym. Przywiązują szczególną wagę do dbałości o dźwięk, precyzji i wysokiego poziomu wykonawczego.
Zespół nadaje muzyce klezmerskiej całkowicie osobisty charakter, stara się w sobie tylko właściwy sposób wydobyć i podkreślić to, co zdaniem twórców najistotniejsze. Poetycka, melancholijna melodyka przeplata się z żarliwą, ekstatyczną żywiołowością tworząc przestrzeń wypełnioną szeroką gamą barw i emocji. Klasyczne, akademickie wykształcenie także nie pozostaje tutaj bez znaczenia. Wirtuozeria, dbałość o dźwięk i szczegół w połączeniu z dużą wrażliwością muzyczną, nadają utworom estetycznie wysublimowaną postać. Oprócz utworów bazujących na oryginalnych melodiach klezmerskich, coraz więcej jest w repertuarze „Di Galitzyaner Klezmorim” kompozycji własnych.
Dorobek artystyczny zespołu obejmuje łącznie kilkaset koncertów zarówno w Polsce jak i w kilkunastu innych krajach europejskich oraz liczne nagrania dla potrzeb radia, telewizji, filmu a także trzy płyty.
„Di Galitzyaner Klezmorim” jest laureatem „Europejskich Nagród w Dziedzinie Kultury” (Bazylea 1998) oraz zdobywcą I nagrody na I Otwartym KonkursiChopinowskim na Wszystkie Instrumenty z Wyjątkiem Fortepianu – “Chopin Open” (Kraków 1999) za utwór pt. “Chopin’s Freilach” oparty na trzech mazurkach Fryderyka Chopina.
Dolnośląskie Koncerty Hawdalowe, to przede wszystkim bardzo ciekawa i ambitna propozycja spędzenia wolnego czasu, skierowana do szerokiego grona odbiorców!
Projekt został dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

 

Skip to content