Dziadek do orzechów

Balet-feeria w dwóch obrazach

Libretto: Paula i Anatoliy Ivanov, na podstawie oryginalnej wersji Mariusa Petipa oraz szwedzkiej wersji Dziadka do orzechów
Muzyka: Piotr Czajkowski
Choreografia: Paula i Anatoliy Ivanov
Udział biorą uczniowie oraz zespół Wrocławskiej Akademii Baletu

6 lutego 2022
godz. 15.00
Teatr Zdrojowy im. M. Ćwiklińskiej (sala widowiskowa)
bilety: dzieci – bezpłatnie, dorośli – 25 zł
do kupienia w Teatrze Zdrojowym (część administracyjna, pon-pt. 9.00-15.00)
oraz na dwie godziny przed rozpoczęciem spektaklu w kasie Teatru.
Rezerwacje biletów: rezerwacje@teatr.polanica.pl

Jest to zminiaturyzowana wersja baletu Dziadek do orzechów podzielona na dwa obrazy. Libretto zostało napisane na podstawie oryginalnej wersji Mariusa Petipy oraz szwedzkiej wersji Dziadka do orzechów. Miniatura baletu nie zatraci głównego wątku fabularnego a muzyka Czajkowskiego będzie ilustrować i przedstawiać dziecięcy świat. 

plakat spektaklu
Plakat

I Obraz: Rzecz dzieje się w wieczór Wigilijny, Klara i Fred z niecierpliwością czekają na zaproszonych gości.  Przybycie gości rozpoczyna świętowanie, dzieci otrzymują prezenty, podziwiają choinkę. Zabawę przerywa wejście tajemniczego gościa, który jak się później okazuje jest przyjacielem rodziny radcą Drosselmeyerem. Drosselmeyer wręcza Klarze zaczarowanego dziadka do orzechów. Na zakończenie wieczoru goście tańczą taniec zwany „Grossvater”, następnie żegnają się i wychodzą wraz ze swymi dziećmi.  Dom zapada w sen. Klara z Fredem wymykają się z sypialni by jeszcze raz pobawić się w salonie przy choince, w końcu zasypiają. Nagle ich sen przerywa dziwny szmer. Zaciekawione obserwują czary; ożywionego dziadka do orzechów oraz taniec myszy.

II Obraz: Do salonu wlatują srebrzyste śnieżynki. Klara z Fredem próbują nadążyć za unoszącymi się w powietrzu płatkami śniegu. Śnieżynki wprowadzają dzieci do zaczarowanej krainy słodyczy. Zauroczone dzieci oglądają popisy taneczne symbolizujące różne smakołyki; Czekolada – Taniec hiszpański, Lukrecja – Taniec francuski, Herbata – Taniec chiński oraz Grand ballabile – Walc kwiatów.

Czarodziejską uroczystość przerywa Matka Chrzestna dzieci, która napomina Klarę i Freda, że pora już spać. Zaskoczone dzieci wiedzą, że historia nie była tylko wymysłem ich wyobraźni a działa się na prawdę. 

Skip to content