Maciej Fortuna International Quartet

Maciej Fortuna International Quartet to międzynarodowa, amerykańsko-polska formacja jazzowa. Zespół złożony w 3/4 z Amerykanów gra polskie utwory ludowe. Wykonywany program zespołu jest kolejną odsłoną wieloletniej wzajemnej współpracy muzyków, których łączą wieloletnie doświadczenia koncertowe.
Koncert jest częścią trasy koncertowej promującej album ZOŚKA, doskonale przyjęty przez publiczność jazzową, jak i krytykę.
plakat

ZOŚKA jest córką dwóch odległych od siebie światów. Pełnej odwagi i otwartości kultury amerykańskiej, oraz nieskalanej, przepięknej muzyki ludowej znad Wisły. ZOŚKA to rezolutna młoda dziewczyna o słowiańskich przymiotach i amerykańskim sercu – za ich połączeniem stoi jazzman Maciej Fortuna i jego przyjaciele z USA – Mack Goldsbury, Erik Unsworth i Frank Parker. To żywy przykład czerpania z energii kryjącej się w polskiej muzyce ludowej. Energii, która zyskuje nowe znaczenie właśnie w towarzystwie ZOŚKI.
Skład zespołu:
Maciej Fortuna (Polska): trąbka
Mack Goldsbury (USA): saksofon tenorowy i sopranowy
Erik Unsworth (USA): kontrabas
Frank Parker (USA): perkusja

Maciej Fortuna – polski trębacz, kompozytor jazzowy i producent muzyczny; prowadzi wydawnictwo płytowe oraz studio nagrań Fortuna Music. Wykłada jako adiunkt w klasie trąbki jazzowej w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Doktoryzował się w 2012 roku na podstawie pracy „Kreacja dzieła inspirowana współczesnymi możliwościami elektronicznego przetwarzania dźwięku trąbki w muzyce jazzowej”.
W 2014 roku uhonorowany został Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania. W latach 2010 i 2011 uznany „nadzieją polskiego jazzu” w dorocznych ankietach jazz top czytelników magazynu „Jazz Forum”.

Mack Goldsbury jest nagradzanym, niezależnym artystą – muzykiem jazzowym. Inspiracją do jego własnej twórczości, są jak sam wskazuje jego marzenia i sny o stworzeniu możliwie najlepszej muzyki. Jego kariera muzyczna obejmuje koncerty, sesje studyjne oraz tworzenie i nagrywanie pojedynczych ścieżek dźwiękowych. M. Goldsbury był dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy, uzyskał tym samym uznanie w wielu krajach na całym świecie. Dzięki miłości do podróży i jazzu, jako muzyk potrafi doskonale odnaleźć się zarówno w kraju jak i za granicą.

Erik Unsworth od 2003 r. wykłada na wydziale muzyki na University of Texas w El Paso. Od kiedy przeprowadził się do El Paso, na dobre zagościł jako aktywny artysta lokalnej sceny muzycznej. Bywalcy koncertów mogli usłyszeć jego wykonania w różnych zespołach wykonawczych, począwszy od orkiestr i zespołów kameralnych, do bandów oscylujących wokół jazzu i popu oraz zespołów z kręgu kultury Ameryki Łacińskiej.

Frank Parker w 1991 roku został wybrany najlepszym perkusistą jazzowym w ramach Programu Jazzowego Stowarzyszenia Nauczycieli Muzyki Illinois. W tym samym roku otrzymał stypendium do Western Illinois University, które ukończył w 1995 roku uzyskując dyplom muzyka. Został wyróżniony na Chicago Jazz Festival,
Sante Fe Jazz Festival, Montreal Jazz Festival, JVC Jazz Festival, Made in Chicago Jazz Festival, na North Sea Jazz Festival, Monterey Jazz Festival i Pescara Jazz Festival.

Skip to content