Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Przed nami kolejne duże przedsięwzięcie rekomendowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej przy współpracy Kino Nowe Horyzonty😍 Niemal przez cały rok szkolny w Teatrze Zdrojowym będą odbywać się projekcje filmowe dla dzieci i młodzieży, tematycznie dostosowane do ich wieku. Proponujemy emisje wyjątkowych produkcji, stanowiących edukację kulturoznawczą, społeczną i psychologiczną. Ten projekt to świetna alternatywa dla tradycyjnej lekcji ❗

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych, dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Każdy pokaz poprzedza prelekcja multimedialna wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w danym filmie. Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową MEN. Cykliczne spotkania NHEF to projekcje wyjątkowych filmów, które omawiamy podczas prelekcji i prezentacji multimedialnych. Filmy omawiane są również w materiałach dydaktycznych dla nauczycieli, proponowane są także oparte na tematach i wątkach z filmów scenariusze lekcji. Każdy film, który wchodzi do programu, opisany jest w analizie psychologicznej, z której mogą korzystać rodzice i pedagodzy, wskazywany jest również związek tematów poruszanych w filmach z podstawą programową. W edycji 2020/2021 proponujemy 158 filmów w ramach 17 cykli tematycznych dla wszystkich etapów edukacyjnych. Będą to zarówno filmy, które pojawiły się w ostatnim czasie na ekranach kin, klasyka kina, jak i tytuły, które sprowadzane są do Polski specjalnie do tego programu.

Jak to działa?

Nauczyciele zapisują swoich uczniów na wybrany cykl i od października do kwietnia raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina na film. Przed każdym filmem odbywa się multimedialna prelekcja poświęcona opisanemu w folderze zagadnieniu lub spotkanie z gościem. Nauczyciele dostają interdyscyplinarne materiały dydaktyczne (informacje o filmie i reżyserze, scenariusze lekcji, karty pracy, opinie psychologów etc.) do wykorzystania zarówno podczas zajęć szkolnych jak i przy rodzinnych dyskusjach filmowych w domu. Po seansie najmłodsi uczniowie mogą wziąć udział w warsztatach lub konkursach plastycznych, natomiast starsi – w dyskusjach dla chętnych.

Cały program NHEF pozostaje w zgodzie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej. W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”. W 2011 roku Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej zostały włączone do rodziny projektów Filmoteki Szkolnej. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej należą do Koalicji dla edukacji filmowej powołanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Honorowy patronat nad programem ma organizacja Europa Cinemas.

www.nhef.pl

Skip to content