Polanickie retrospekcje 2015

PLAKATretrospekcje_web

Polanickie retrospekcje 2015

W 2015 roku Polanica obchodzi szereg jubileuszy: m.in. 90-lecie Teatru Zdrojowego, 70-lecie praw miejskich. Z tej okazji zapraszamy na szereg wydarzeń mających szczególnie uczcić te daty. W programie m.in. koncerty, spektakle, laser show, spotkania, gry, wystawy i mnóstwo innych.

3-7 czerwca 2015 – zapraszamy do Polanicy!!!

 

27 maja (środa)

godz.10.00

„Opowiemy Wam o Polanicy-Zdroju” – Międzyszkolny Przegląd Prezentacji

Celem konkursu jest rozbudzenie ciekawości i poszerzenie wiedzy dotyczącej historii Polanicy – Zdroju

Na scenie Teatru Zdrojowego zaprezentują się :uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, Zespołu Szkół Stowarzyszenia ”Edukator”,  Zespołu Szkół Specjalistycznego Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr św. Józefa, Gimnazjum Publicznego im. Józefa Matuszewskiego, Regionalnej Szkoły Turystycznej

miejsce: Teatr Zdrojowy

organizator: TMP

 

3 czerwca (środa)

11.00

Osadnicy w Puszczykowie, żakinada – rekonstrukcja historyczna

Dzięki rekonstrukcji historycznej w wykonaniu mieszkańców Polanicy-Zdroju ( przedszkolaków, uczniów, emerytów, członków stowarzyszeń, wolontariuszy)  przeniesiemy się do roku 1945, kiedy to pierwsi przesiedleńcy ze wschodu przybyli na tzw. ziemie odzyskane, by tu rozpocząć nowe życie. Historyczna parada przejdzie z Dworca PKP na deptak – w okolice siedziby TMP,

organizator TMP

 

12.00

„Z biegiem dni… z biegiem lat…”

otwarcie wystawy z okazji 70-lecia nadania praw miejskich Polanicy-Zdroju

Wystawa zaprezentuje historię Polanicy-Zdroju, dokumenty i fotografie obrazujące najważniejsze wydarzenia i zmiany jakie zaszły w mieście w ciągu ostatnich 70 lat.

siedziba Towarzystwa Miłośników Polanicy, ul. Zdrojowa 13

organizator TMP

 

13.00

wmurowanie Kapsuły Czasu

Ideą wydarzenia jest zatrzymanie w czasie chwili obecnej. Kapsuła czasu zawierająca „zdjęcie teraźniejszości”, świadectwo życia współczesnych Polaniczan zostanie wmurowana w Parku Zdrojowym tak by kolejne pokolenia mogły poczuć „atmosferę” roku 2015.

miejsce: Park Zdrojowy

organizator: TMP, PIG, Rotary Club
 

4 czerwca (czwartek)

4-7 czerwca

Dzieje się… od 1925 roku

Wystawa prezentująca 90 lat historii Teatru Zdrojowego, od momentu jego otwarcia 27 maja 1925 r. po dzień dzisiejszy. Na wystawie można zobaczyć zdjęcia i autografy artystów występujących na jego scenie, ważne dokumenty, wspomnienia.

Miejsce: Teatr Zdrojowy (foyer)

Organizator: Teatr Zdrojowy

 

10.00

Msza św. w intencji miasta i mieszkańców

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP

 

15.00

koncert polanickiego chóru Bel Canto

Chór pod dyrekcją Roberta Wajlera skupia miłośników muzyki z Polanicy Zdroju. Zespół podczas koncertu zaprezentuje bardzo różnorodny repertuar, w programie znajdą się utwory klasyczne, filmowe, religijne i rozrywkowe, takich kompozytorów, jak: W.A. Mozart, F. Szubert, E. Morricone, A. Piazzolla.

miejsce: Muszla Koncertowa

 

16.00

„Spotkajmy się po latach…” – zjazd Polaniczan

spotkanie o charakterze” wspomnieniowym” dla wszystkich obecnych i byłych mieszkańców Polanicy-Zdroju.

miejsce: Kawiarnia Zdrojowa

organizator Teatr Zdrojowy-CKiP, TMP

 

19.00

koncert Ireny Santor

Pierwsza dama polskiej piosenki – Irena Santor  rozpoczęła swą karierę artystyczną właśnie w Polanicy-Zdroju. Teraz „powróci tu” by przypomnieć publiczności swoje największe przeboje.

miejsce: Teatr Zdrojowy

bilety: 35 zł

organizator Teatr Zdrojowy-CKiP

 

5 czerwca (piątek)

11.00

odsłonięcie drogowskazu „Polanica bliżej świata”

miejsce: Deptak

organizator: Rotary Club Polanica-Zdrój

 

11.00–15.00

Polanica-Zdrój – Źródło Zdrowia

Miasteczko Zdrowia : spotkania ze specjalistami, porady lekarskie,  badania poziomu glikemii
i ciśnienia tętniczego, nauka udzielania pierwszej pomocy, prezentacje klubów sportowych, wykłady , rodzinny Tour de Polanica, polanickie zawody nordic walking, spacery z przewodnikami z Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy Zdroju, gry terenowe dla dzieci na szlakach Dzieciak i Niedźwiadek,

W dobie ciągłego pośpiechu warto zatrzymać się na chwilę. Najlepiej zatrzymać się w Miasteczku Zdrowia by dowiedzieć się jak skutecznie dbać o zdrowie i dobre samopoczucie, poznać najnowsze trendy medycyny estetycznej, możliwości zabiegów leczniczych i upiększających, a także odkryć, że sport jest nie tylko dla sportowców, ale dla każdego.

miejsce: Park Zdrojowy

organizator: Teatr Zdrojowy-CKiP

współorganizator: SCM,. UK PGU, Staropolanka, Profilaks, Centrum Medyczne Salus, Hotel dr Irena Eris, Hotel Bukowy Park, Villa Alina, Klub Sportowy Polanica-Zdrój, Stowarzyszenie Aikido Polanica-Zdrój, Polskie Stowarzyszenie Haidong Gumdo Regionalna Szkoła Turystyczna, Klub Wrotkarski Duszniki, Fit&Fun Fitness Polanica – Zdrój.

 

15.30

otwarcie wystawy „Polanickie metamorfozy”

miejsce : Miejska Biblioteka Publiczna

organizator: MBP

 

16.30

otwarcie ścieżki “Polanicki przewodnik historyczny”

Spacerujący ścieżką dowiedzą się o najważniejszych wydarzeniach w historii Polanicy-Zdroju, poznają kamienie milowe w rozwoju miasta, począwszy od 1347 roku kiedy to w dokumentach oficjalnych po raz pierwszy ukazała się nazwa Althaide-Bad, a skończywszy na współczesnych wydarzeniach.

miejsce: Park Szachowy

organizator: TMP

 

17.00

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej

miejsce: Teatr Zdrojowy
organizator: Rada Miasta Polanicy -Zdroju

 

20.00

Formacja Chatelet – występ kabaretowy          

Członkowie kabaretu to niepoprawni optymiści i wieczni buntownicy – ciągle wierzą, że poprzez kabaret zmienią świat i odkryją u ludzi nowe kontynenty świadomości. Świat zmieniają już od niemal 17 lat. Najwięcej przyjemności sprawia im dawanie przyjemności. Najnowszy program pt.: Gołoleć łączy w sobie elementy zaskoczenia, powiew świeżości i zabawę w profesjonalnym stylu. Formacja wystąpi w składzie: Adam Małczyk, Michał Pałubski oraz Barbara Tomkowiak.

miejsce: Muszla Koncertowa
organizator: Teatr Zdrojowy-CKiP

 

21.30

Dancing pod gwiazdami

Miejscowości uzdrowiskowe słyną od lat ze wspaniałych dancingów i tej atrakcji nie może zabraknąć podczas Polanickich Retrospekcji. Tym razem zatańczyć będzie można pod rozświetlonym gwiazdami niebem. Usłyszymy największe przeboje  światowej muzyki rozrywkowej. Prowadzenie Tomasz Zoń – instruktor tańca sportowego, tancerz mistrzowskiej, międzynarodowej klasy tanecznej S w sportowym tańcu towarzyskim.

miejsce: Muszla Koncertowa

organizator: Teatr Zdrojowy-CKiP

Współorganizacja: Fundacja Educato – Wrocław

 

6 czerwca (sobota)

10.00

turniej szachów błyskawicznych VIP

Polanica-Zdrój to letnia szachowa stolica Polski. To tu odbywa się Memoriał Akiby Rubinsteina – rozgrywany od1963 roku międzynarodowy turniej szachowy. Przez wiele lat był najsilniejszym turniejem kołowym rozgrywanym w Polsce. W sierpniu bieżącego roku odbędzie się już 51. Festiwal Szachowy poświecony wybitnemu polskiemu szachiście. Podczas Polanickich Retrospekcji dla miłośników tej szlachetnej gry zorganizowane zostaną 2 turnieje: szachów błyskawicznych i szachów szybkich.

miejsce: Kawiarnia Szachowa

organizator:  Klub Sportowy Polanica-Zdrój Sekcja Szachowa Wielka Pieniawa

 

11.00

koncert „Śniadanie na trawie”

Piękne okoliczności przyrody, muzyka klasyczna w znakomitym wydaniu Amadeus Trio oraz aromatyczna kawa, to idealne połączenie wprowadzi każdego w doskonały nastrój.

miejsce: Park Zdrojowy ( Park Józefa)

organizator : Teatr Zdrojowy-CKiP

 

12.00

Polanica-Zdrój – Źródło Inspiracji

działania teatralne w plenerze, koncerty małych form muzycznych w różnych częściach parku, happeningi, warsztaty rękodzielnicze dla dzieci i młodzieży

Teatr nie musi być zamknięty w budynku. Teatr może wyjść do ludzi, zarazić swą czarodziejską atmosferą i porwać do wspólnej zabawy. Tego dnia w Parku Zdrojowym przeniesiemy się w magiczne czasy lat 20 ubiegłego wieku, spotykamy niezwykłe postaci z Mieczysławą Ćwiklińską na czele, a animatorzy zaproszą nas do zabaw z dawnych lat.

miejsce: Park Zdrojowy

organizator: Teatr Zdrojowy-CKiP

współorganizatorzy: Teatr Młodzieżowy im. M.Ćwiklinskiej, Zespół Taneczny Rusałki, Amadeus Trio, polaniccy artyści

 

14.00

warsztaty teatralne

Marta Bizoń, aktorka krakowskiego Teatru Ludowego spotka się na scenie z miłośnikami teatru tak aby, jak niegdyś Mieczysława Ćwiklińska, przekazać im tajniki zawodu aktorskiego. W warsztatach może wziąć udział zarówno młodzież jak i dorośli, doświadczeni miłośnicy teatru, a także Ci, którzy jeszcze nie zetknęli się ze sceną. Zapraszamy do zapisów.

miejsce: Teatr Zdrojowy

organizator : Teatr Zdrojowy-CKiP

 

16.00

Rowerowe Retro Inspiracje

Zbiór zabawnych etiud teatralnych związanych z historią roweru, pokaz mistrzostwa posługiwania się tym pojazdem ucieszy nie tylko cyklistów. Animatorzy zaprezentują m.in. spektakularny pokaz parzenia kawy na jednokołowym rowerze i wiele innych atrakcji

miejsce: Park Zdrojowy

organizator : Teatr Zdrojowy-CKiP

 

19.00

„Ćwikła mi to zagra…”

recital Marty Bizoń w ramach obchodów 90-lecia Teatru Zdrojowego

Marta Bizoń z charakterystycznym dla siebie wdziękiem zabierze nas w czarującą podróż przybliżającą widzom twórczość Mieczysławy Ćwiklińskiej, słynnej polskiej aktorki, patronki Teatru Zdrojowego. Aktorce z krakowskiego Teatru Ludowego towarzyszyć będą adepci sztuki teatralnej z Teatru Młodzieżowego im. Mieczysławy Ćwiklińskiej.

miejsce: Teatr Zdrojowy
organizator : Teatr Zdrojowy-CKiP

 

22.00

LASER SHOW – Multimedialne Widowisko Plenerowe

Widowisko z użyciem świateł laserowych to dynamiczny, zapierający dech w piersiach spektakl światła i dźwięku, który dostarczy widzom niezapomnianych wrażeń

miejsce: Park Zdrojowy ( Park Szachowy)
organizator : Teatr Zdrojowy-CKiP

 

 7 czerwca (niedziela)

10.00

turniej szachów szybkich

Polanica-Zdrój to niegdyś szachowa stolica Polski. To tu odbywa się Memoriał Akiby Rubinsteina – rozgrywany od1963 roku międzynarodowy turniej szachowy. Przez wiele lat był najsilniejszym turniejem kołowym rozgrywanym w Polsce. W sierpniu bieżącego roku odbędzie się już 51. Festiwal Szachowy poświecony wybitnemu polskiemu szachiście. Podczas Polanickich Retrospekcji dla miłośników tej szlachetnej gry zorganizowane zostaną 2 turnieje: szachów błyskawicznych i szachów szybkich.

Kawiarnia Szachowa

organizator: Klub Sportowy Polanica-Zdrój Sekcja Szachowa Wielka Pieniawa

 

15.00

Gala Polanickich Talentów

Podczas pokazu twórczości polanickich artystów wystąpi utalentowana młodzież z polanickich przedszkoli i szkół, artystyczne grupy nieformalne m.in.  Zespół Taneczny Polanickie Rusałki oraz soliści.

miejsce: Muszla Koncertowa

organizator : Teatr Zdrojowy-CKiP

 

 

 

Organizatorzy:

Rada Miejska, Burmistrz Miasta Polanica-Zdrój, Teatr Zdrojowy – Centrum Kultury i Promocji, Towarzystwo Miłośników Polanicy, Rotary Club Polanica-Zdrój, Polanicka Izba Gospodarcza, Klub Sportowy „Polanica-Zdrój”, Parafia Rzymsko-Katolicka, Miejska Biblioteka Publiczna, polanickie przedszkola i szkoły, Zespół taneczny Rusałki, artyści polaniccy, Chór Bel Canto

 

 

Imprezy towarzyszące:

 

Międzyszkolny Przegląd Prezentacji „Opowiemy Wam o Polanicy – Zdroju”

 

Celem konkursu jest rozbudzenie ciekawości i poszerzenie wiedzy dotyczącej historii Polanicy – Zdroju. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół działających na terenie miasta Polanica – Zdrój.

 

 

Konkurs plastyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym „Polanica moje miasto w oczach małych artystów” 

Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowania wśród dzieci pięknem rodzimej miejscowości, tradycją i historią oraz rozwijanie wyobraźnie i wrażliwości estetycznej.

 

 

Skip to content