Skip to content Skip to footer

Steve Kindler – koncert

Steve Kindler (USA) światowej sławy wirtuoz skrzypiec, jedyny na świecie muzyk grający na 9 strunowych skrzypcach elektrycznych został zaproszony przez Fundację „BORYNA” Centrum Terapii Dźwiękiem i Muzyką.

Cele wydarzenia:
1. Rozwój kulturalny i turystyczny wzrost znaczenia Miasta /Regionu
2. Inspirowanie młodych ludzi do rozwijania talentów artystycznych,
3. Działanie na rzecz zdrowia, oświaty, dialogu społecznego i kulturowego, przełamywania barier
4. Promowanie postaw łagodności, zmniejszenia skali agresji
Steve Kindler, uważany za jednego z ojców muzyki „fusion”, to ważna postać w historii muzyki, występował w legendarnym zespole Johna Mclaughina „Mahavishnu Orchestra”, był współzałożycielem grup muzycznych z Jeffem Beckiem, Janem Hammerem, grał między innymi z Catem Stevensem, Gerogią Kelly, Kitaro.

Steve Kindler jest wszechstronnym artystą perfekcyjnie poruszającym się w różnych stylach muzycznych, m.in. w klasyce, jazzie, jazz rocku, rocku progresywnym, bluesie, bepop. Mistrz zagra zarówno swoje własne kompozycje jak i wielkie dzieła klasyki w rewolucyjnej aranżacji na 9 strunowe skrzypce.
W repertuarze jego koncertów są transkrypcje i nowatorskie aranżacje utworów Witolda Lutosławskiego, Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego na 9 strunowe skrzypce el. z przygotowaną przez siebie transkrypcją na orkiestrę, napisaną także do utworów, skomponowanych przez Lutosławskiego na flet i fortepian, co otwiera nowe możliwości dla muzyki współczesnej. Te utwory były grane podczas ostatniej wizyty Artysty w Polsce jesienią 2013. Nastąpiła także premiera nowych kompozycji, napisanych na 9 strunowe skrzypce. Kompozycje mają przestrzenne brzmienie, łączą elementy jazzu, klasyki, muzyki współczesnej, wprowadzają nowe struktury muzyczne, Steve Kindler zagra także na skrzypcach akustycznych, głównie żywiołowe melodie węgierskie.