Skip to content Skip to footer

Świat pod Kyczerą – XXV Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny

7.07.2022 (czwartek)
16:00 KOROWÓD I ANIMACJE ULICZNE
Muszla Koncertowa – Deptak – Mały Rynek – Deptak – Muszla Koncertowa
17:00 KONCERT GALOWY
Muszla Koncertowa w Parku Zdrojowym

Zniesienie ograniczeń spowodowanych COVID19, pozwala na powrót do organizacji w tradycyjnej formie dużych wydarzeń kulturalnych. Należy do nich Międzynarodowy Festiwal Folklorystycznych „Świat pod Kyczerą”, który w bieżącym roku odbędzie się już po raz dwudziesty piąty. Jubileuszowa edycja zapowiada się wręcz sensacyjnie. Udział w organizowanym przez legnickich Łemków z Zespołu „Kyczera” festiwalu, potwierdziły między innymi zespoły z Meksyku, Serbii, Chile, Nepalu, Turcji, Ukrainy, Burundi i Panamy.  Dwa ostatnie kraje zaprezentują się festiwalowej publiczności po raz pierwszy. Festiwal rozpocznie się 1 lipca i potrwa dziesięć dni, odwiedzając kilkanaście miejscowości na Dolnym Śląsku i w Ziemi Lubuskiej.

Gospodarzami dużych koncertów galowych, poprzedzonych barwnymi korowodami i animacjami ulicznymi, będą: gmina Rudna (1 lipca), Polkowice i Szprotawa (2 lipca), Lisiec w gminie Lubin (3 lipca), Wołów (5 lipca), Wrocław (6 lipca), Polanica-Zdrój (7 lipca), Bytom Odrzański (8 lipca) i Zamienice w gminie Chojnów (9 lipca). Finał całego wydarzenia, po raz pierwszy, zaplanowano w Legnickim Polu (10 lipca). Wcześniej, w dniu 4 lipca, odbędzie się jubileuszowa gala na legnickim Rynku. Podczas tego koncertu, nastąpi wręczenie organizatorom „Świata pod Kyczerą” certyfikatu FIDAF – Federation of International Dance Festivals, federacji zrzeszającej najbardziej prestiżowe festiwale folklorystyczne w świecie. Przy tej okazji należy wspomnieć, że już wcześniej legnicki festiwal został przyjęty w poczet IOV – International Organization of Folk Art. Koncerty i animacje z udziałem poszczególnych zespołów zaplanowano także w domach pomocy społecznej, noclegowni, stołówce charytatywnej, domach dziecka oraz na oddziałach szpitalnych. Dopełnieniem występów, będą warsztaty artystyczne, prezentacje rzemiosła ludowego i kulinariów, kiermasze wydawnictw poświęconych historii i kulturze Łemków.

Głównymi partnerami stowarzyszenia “Kyczera” są: Legnickie Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego, Gmina Legnickie Pole, Centrum Kultury Gminy Rudna, Centrum Kultury w Polkowicach, Teatr Zdrojowy – Centrum Kultury i Promocji w Polanicy-Zdroju, Gmina Chojnów, Gmina Lubin, Urząd Miejski we Wrocławiu, Szprotawski Dom Kultury, Wołowski Dom Kultury, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bytomiu Odrzańskim. Organizację festiwalu wsparły finansowo: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Gmina Legnica. „Świat pod Kyczerą” jest członkiem Porozumienia Festiwali Folklorystycznych Polski Zachodniej. Szczegóły festiwalu już wkrótce na stronach www. kyczera.eu, lck.art.pl, Facebook i YouTube: Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą”, Facebook: Folklor w LCK.

Zespoły, które zgłosiły swój udział w 25. Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym “Świat pod Kyczerą”:
1. Ballet Folklorico de Pucon BAFPU – Pucon (Chile)
2. “Abrasevic” – Kralievo (Serbia)
3. Agrupacion Folklorica Encantos de mi Panama – Panama Oeste (Panama)
4. Akayazwe Troupe – Bujumbura (Burundi)
5. “Druzhba” i „Vesnyanka” – Równe (Ukraina)
6. Everest Nepal Cultural Group – Kathmandu (Nepal)
7. Tourism Folklore Research Centre TUFAK – Ankara (Turcja)
8. Ballet Foklorico Aztlan de Mexico – Cuautitlan Izcali Edo de Mexico (Meksyk)
9. Soleil d’or d’Algierie – Sidi Bel Abbes (Algieria)
10. Juventud Portena – Buenaventura (Kolumbia)
11. Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” – Legnica (Polska)
12. Zespół Pieśni i Tańca „Legnica” – Legnica (Polska)
13. Akademicki Zespół Pieśni i Tańca „Jedliniok” – Wrocław (Polska)
14. Zespół Tańca Ludowego „Mali Gorzowiacy” – Gorzów Wielkopolski (Polska)

Sign Up to Our Newsletter

Be the first to know the latest updates

[yikes-mailchimp form="1"]
Skip to content