TANGO FOR EVER

9 sierpnia 2020

Muszla Koncertowa

godz. 15.00

Ola “Chiquilin” Bugaj – śpiew, skrzypce

Grupo Gardel

Ewa Tomaszewska – fortepian

Tomasz Tomaszewski – skrzypce

Mirosław Mały – kontrabas

Czar Tanga Argentyńskiego

Tango wywodzi się z tradycji hiszpańskich habanery i flamenco, przeszczepionych na grunt Ameryki Południowej i zmieszanych z “candombe”, którą tańczyli i śpiewali, na ulicznych paradach, afrykańscy niewolnicy. W refrenie powtarzają się słowa “cum-tan-go” i od nich wywodzi się nazwa “tango”. “Candombe” z czasem przekształciło się w “milongę“.

Prymitywna forma tanga pojawiła się już pod koniec XVIII wieku.

Początkowo tańczono je w podrzędnych lokalach i domach publicznych, a jego popularność ciągle rosła, zwłaszcza dzięki pociągającej muzyce.

Styl tańca, który powstał około 1900 w Montevideo i Buenos Aires, dziś nosi nazwę tango argentyńskie. Później tango trafiło do Stanów Zjednoczonych i około 1907 do Europy, najpierw do Francji.

W Paryżu święciło prawdziwe triumfy. Pierwszym tangiem, które zyskało popularność światową było La Morocha Angelo Villoldo. Francuzi tak się w nim rozkochali, że stworzyli własny styl – tango paryskie, tak zwane apaszowskie.

W Hollywood najbardziej znanym odtwórcą tego tańca stał się Rudolf Valentino.

Jednak pochodzenie i wyjątkowo silne zabarwienie erotyczne tego tańca prowokowały także wiele głosów protestu. Dookoła tanga rozgorzała wielka dyskusja. W 1913 roku londyński dziennik The Times ocenił tango jako w najwyższym stopniu nieprzyzwoite. Do dyskusji włączył się papież Pius X, wypowiadając się negatywnie. Cesarz niemiecki zabronił go tańczyć swoim gościom.

Radość tańczenia tanga była tak ogromna, iż nie zważano na tego typu zakazy. Dzięki wizycie wielkiego tancerza Casimira Ain w Rzymie i jego wirtuozerii, następny papież Pius XI wydał już pozytywną ocenę.

Jeżeli wejdziecie do słynnej Fin de siècle’owej kawiarni Café Tortoni na Avenida de Mayo w Buenos Aires – to na końcu zobaczycie trzy osoby bardzo ważne dla argentyńskiej kultury: jest tam pisarz Jorge Luis Borges, śpiewak Carlos Gardel i poetka Alfonsina Storni. Jorge Borges pisał m.in. o historii tanga, Carlos Gardel to najsłynniejszy argentyński wykonawca tanga śpiewanego, a Alfonsina Storni była wybitną poetką.

LUGAR DE ENCUENTROS,BOHEMIOS,BORGES,C GARDEL,ALFONSINA STORNI ...

Wzdłuż miękkiego piasku,
który fale pieszczą
Ślady drobnych stóp,
które fale niszczą.
A ślad wiedzie w morze
w jedną tylko stronę
Wśród bólu i smutku
w największą głębinę
I piana ślad zaraz ten skryje.

Przez Argentyńczy-ków Carlos Gardel uważany był za naj-lepszego spośród tych, którzy kiedykolwiek śpiewali tango i za jednego z największych kompozy-torów tang – napisał ich ok.1500 i na stałe wprowadził do nich tekst liryczny.

Zespół Grupo Gardel powstał w 2017 roku. Po sensacyjnym  debiucie w renomowanym International Club Berlin występuje w kraju i za granicą zbierając wszędzie znakomite recenzje.

Muzyków łączy fascynacja tangiem we wszystkich jego przejawach a zwłaszcza Tango Cancion, którego twórcą  i niedościgłym mistrzem był patron zespołu Carlos Gardel – śpiewak i kompozytor argentyński  – Legenda Tanga.

Repertuar  Grupo Gardel obejmuje utwory wszystkich znakomitości  gatunku Tango Argentino – Naty Rodriqueza, Aníbala Troilo, Angelo Villodo, spółki autorskiej Stamponi – Castillo, Astora Piazzolli, Daniela Pacittiego i naturalnie Carlosa Gardela.

Ważną częścią naszych programów jest także „Tango Polskie” Petresburskiego, Warsa  czy Golda.

Zespół współpracuje z wieloma wybitnymi muzykami wśród których należy wymienić: śpiewaka – „Chiqulito” Pablo Wawrowsky’ego, bandoneonistów – Juana Matę, Wiesława Prządkę, kontrabasistę Gaya Tuneha oraz Olę Chiqulin – Bugaj skrzypaczkę i wokalistkę.

PROGRAM

1. Carlos Gardel     –  El Dia que me queras           8. Willy Kuk  – Kwiat paproci
2. Carlos Gardel    –  Volver                                   9. Matos Rorigues – La Cumparsita
3. Anibal Troilo       – La Trampera                        10. Jakob Gade     – Jalusie
4. Astor Piazzolla   – Maria de Buenis Aires         11. Stamponiy Castilio – Ultimo cafe
5. Jerzy Petersburski – Ta ostatnia niedziela         12. Georges Boulanger- Avant de mourir
6. Jerzy Petersburski – Już nigdy                          13. Astor Piazzolla – Cafe 1939
7. Jerzy Petersburski – Tango Milonga                  14. Izaak Albeniz    – Tango


Skip to content