Teatr Tańca

W piątkowy wieczór 30 maja 2014 r. o godz. 19.00 scenę Teatru Zdrojowego w Polanicy-Zdroju  wypełnił Teatr Tańca AlDancers Portland USA. W dwuczęściowym spektaklu artyści zatańczyli choreografię do muzyki Fryderyka Chopina i Igora Strawińskiego „Święto Wiosny”. To była widowiskowa uczta tańca.

ALD – Agnieszka Laska Dancers, jest teatrem tańca czerpiącym z tradycji baletu klasycznego, tańca nowoczesnego, jazzowego i akrobatycznego. Działa w Portland, w stanie Oregon – od 2003 roku, założony przez Agnieszkę Łaską, tancerkę i choreografa z Polski, wychowankę słynnego krakowskiego Baletu Form Nowoczesnych Jerzego Birczyńskiego przy AGH. Agnieszka Laska Dancers należy dziś do najwyżej notowanych zespołów w USA, wyróżniany nagrodami na konkursach i międzynarodowych festiwalach. Ma w dorobku ponad 180 przedstawień z udziałem ponad 250 tancerzy i 150 muzyków.

ALD specjalizuje się w tanecznych interpretacjach utworów muzyki klasycznej. Spektakle do muzyki Bacha, Mozarta, Chopina, Szostakowicza, kompozytorów XX wieku: m.in. Maciejewskiego, Pendereckiego, Koniecznego oraz żyjących kompozytorów amerykańskich zyskały najwyższe oceny recenzentów i uznanie publiczności. Ukoronowaniem było zaproszenie ich wersji Święta Wiosny na otwarcie sezonu Filharmonii Chicagowskiej we wrześniu 2013. Spektakl  ALDancers został wybrany spośród ponad 30 amerykańskich produkcji zrealizowanych z okazji 100-lecia Święta Wiosny Strawińskiego/Niżyńskiego.

…sposobow na promowanie polskiej kultury jest wiele, jedne lepsze, a jeszcze inne mocniejsze. ten wystep jest jednak wyjatkowy, trafiajacy prosto w serca wszystkich, bez wyjatku…

http://www.transcendentphoto.com/2013/09/30/tanczac-chopina/

 …Widowisko przygotowane przez znaną choreograf, która od lat prowadzi grupę baletową w Portland w stanie Oregon, przerosło nasze wyobrażenia i spowodowało, że muzykę naszego najwybitniejszego kompozytora epoki romantyzmu zaczęliśmy odbierać nie tylko zmysłem słuchu, ale też wzroku…

http://dziennikzwiazkowy.com/polonia/roztanczony-chopin/

 https://vimeo.com/80442736 part 1

https://vimeo.com/80479875 part 2

 

balet1

 

Skip to content