„WĘDROWANIE” – PIEŚNI PRZYPOMNIANE
koncert pieśni z różnych kultur
w wykonaniu Izabeli Młynarz i Ewy Żurakowskiej
3 lutego 2017 | piątek | godz. 19.00 | Teatr Zdrojowy | wstęp wolny
Wędrując wiele lat po świecie miałyśmy szczęście spotykać cudownych wokalistów i śpiewaków, a także zwykłych ludzi, którzy dzielili się z nami pieśniami pochodzącymi z ich regionów. W magicznych zakątkach irlandzkiego klasztoru Glenstal Abbey, w bułgarskich wioskach otulonych górami Pirin i regionie szopskim, w domowych zaciszach Izraela i Serbii, podczas podróży i spacerów, w salach teatralnych, kościołach i kawiarniach płynęły do nas pieśni. Pieśni zapisywane w notatnikach, pamiętnikach i na przyszarzałych już gdzieniegdzie kartkach, uwiecznianie na nagraniach dyktafonów i rozpisywane na pięciolinii. W pieśniach tych zaklęte są opowieści o dalekich krainach oraz historie spotkań i przyjaźni, którymi podzielimy się z Wami w ten zimowy wieczór
Izabela Młynarz – absolwentka kulturoznawstwa na UWr, MA Ritual Chant and Song na Irish World Academy of Dance and Music (University of Limerick) oraz szkoły Laboratorium Głosu Olgi Szwajgier. Uczestniczka projektów teatralnych i muzycznych realizowanych m.in. z Akademią Wyobraźni, Urban Research Theatre, The Shlomi Center for Alternative Theatre (Izrael) i Polish Art Festival (Irlandia) oraz wielu sesji warsztatowych prowadzonych przez śpiewaków z różnych kultur (m.in. Natalię Połowynkę, Arama i Virginię Kervopyan, Mahsę i Marjan Vahdat). Od 2009 roku śpiewa w chórze Uniwersytetu Ekonomicznego „Ars Cantandi”, niedawno dołączyła również do Zespołu Śpiewaczek Miejskich „Zdrada Osiedla”. Poza nauką pieśni tradycyjnych i sakralnych z różnych kultur interesuje się relaksacyjnymi aspektami pracy z dźwiękiem. Ukończyła kursy masażu dźwiękiem; prowadziła zajęcia „medytacja ze śpiewem” oraz dźwiękowe sesje relaksacyjne z misami i gongiem m.in. we wrocławskim Centrum Jogi, podczas warsztatów jogicznych organizowanych przez ASANĘ Szkołę Jogi, a także na Festiwalach Zdrowia Fundacji Kobieta i Natura. Od 2007 roku pracuje w Instytucie Grotowskiego, gdzie zajmuje się koordynacją projektów oraz wolontariatem.
Ewa Żurakowska – aktorka, wokalistka, performerka, antropolog kultury, miłośniczka podróży; Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (wiedza o kulturze), Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice i Praskiej Akademii Teatralnej DAMU, gdzie w 2016 r. otrzymała tytuł doktora sztuk pisząc pracę „Od pieśni tradycyjnej do teatru site specific”. Stypendystka programu Promocja Twórczości Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przez lata związana artystycznie z Pragą jako wokalistka w zespole world music KORJEN i Trio BaVlnam oraz aktorka Teatru Continuo; współpracowała z Teatrem Novogo Fronta i Rock Opera Praha. Obecnie zajmuje się animacją życia kulturalno-artystycznego w polsko-czeskim Pograniczu, ożywiając dialog transgraniczny i tradycje bogatego regionu Ziemi Kłodzkiej. Współpracuje ze środowiskami akademickimi – Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski, Akademia Muzyczna i Akademia Teatralna w Pradze. „Od ponad 10 lat zajmuję się kulturą muzyczną i teatrem– jako artystka oraz antropolog. Dzięki podróżom i badaniom na Bałkanach, w Skandynawii i na Syberii poznałam rozmaite techniki śpiewu i ruchu – ich elementy wykorzystuję w pracy artystycznej i w prowadzeniu warsztatów”.