10.07 piątek:
– godz. 20.00 -koncert rockowy Macieja Balcara – wokalisty zespołu Dżem
Muszla Koncertowa – wstęp wolny
-godz. 22.00– dancing pod gwiazdami – Muszla Koncertowa
11.07 sobota:
-godz. 15.30 – warsztaty bębniarskie dla dzieci – Muszla Koncertowa
-godz.17.00 – marokanskie warsztaty muzyczne i kulinarne– Deptak nad rzeką
-godz. 19.30– Koncert Chicaga Group – muzyka Etno, Maroko – Muszla Koncertowa
10.07
godz. 20.00 – koncert lidera zespołu „Dżem” Macieja Balcara
Maciej Balcar jest człowiekiem renesansu – muzyk, autor tekstów, kompozytor, aktor teatralny oraz filmowy. Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, jednak już we wczesnych latach to muzyka odgrywała w jego życiu główną rolę. W dzieciństwie uczęszczał do ostrowskiej Szkoły Muzycznej im. Komedy, do klasy fortepianu. Już na początku swojej muzycznej drogi wykazywał szeroki zakres zainteresowań muzycznych, oprócz licznych zespołów bluesowo-rockowych, z którymi ostatecznie związał swoje życie, grał także z grupą punk rockową oraz thrashmetalową. W 1995 został wokalistą ostrowskiego zespołu Blues Forever, współpraca zaowocowała licznymi występami na festiwalach w Polsce, a także płytą o tym samym tytule, wydaną w 2011 roku. Album ten był dedykowany pamięci Janusza Szkudlarka. W 1996 roku zadebiutował jako aktor w filmie historycznym, polsko-francuskiej produkcji, „Marion du Faouet”. W tym samym roku wygrał casting do filmu i płyty Roberta Chojnackiego. Zaproponowano mu również występ na płycie „Trzeci wymiar” Roberta Jansona. W ostateczności obie te propozycje zostały przez artystę odrzucone, ponieważ były one sprzeczne z jego własnymi przekonaniami i wartościami jakie chciał by jego utwory niosły ze sobą. Pamiątkę po tej współpracy można znaleźć na, produkowanej przez Jansona, ścieżce dźwiękowej do filmu „Nocne Graffiti” w postaci utworu „Małe Zaćmienie”.W 1998 roku została wydana pierwsza solowa płyta artysty, zatytułowana „Czarno”, na której gościnnie wystąpili m.in. bracia Golec i Mateusz Pospieszalski. W tym samym roku został zaproszony do wzięcia udziału w festiwalu w Opolu w konkursie premier, wykonał tam również w koncercie galowym utwór Czesława Niemena „Pod Papugami”, także miał zaszczyt uczestniczyć w koncercie zorganizowanym z okazji 50-lecia Łódzkiej Szkoły Filmowej wraz ze Zbigniewem Nahornym. Rok później reżyser Roland Rowiński powierzył rolę w spektaklu Teatrze Telewizji pt. „Gorący Oddech Pustyni” wg Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. We wrześniu uczestniczył , wraz z m.in. Natalią Kukulską oraz Andrzejem Piasecznym, w nagraniu albumu „Przybieżeli do Betlejem”, zrealizowanym przez Jerzego Grunwalda. Teledyski do kolęd kręcone były w Izraelu dla II programu TVP. Także w tym samym roku wystąpił podczas festiwalu „Jazz nad Odrą”, jest to Wrocławski Festiwal Jazzowy , który obok Jazz Jamboree i krakowskich Zaduszek Jazzowych, jest jednym z najstarszych polskich festiwali jazzowych. Narodził się w 1964 roku w kultowym klubie studenckim Pałacyk. Od chwili powstania odgrywał znaczącą rolę na polskiej scenie muzycznej. Dodatkowo zaśpiewał utwór Niemena „Pod Papugami” podczas rozdań nagród Wiktory. W 2000 roku rozpoczął współpracę z zespołem Harlem, którego owocem była płyta „Amulet”. Całe przedsięwzięcie zostało bardzo dobrze odebrane w światku muzycznym, czego dowodem jest między innymi recenzja portalu Muzyka.Wp.pl:
„Udział utalentowanego i obdarzonego niespotykanym głosem i osobowością Maćka Balcara spowodował rzadko obecnie spotykane brzmienie rockowej formacji z dwoma ciekawie współbrzmiącymi głosami (Maciek Balcar, Ryszard Wolbach)(…)”
W sierpniu 2000 uczestniczył w koncercie pod nazwą „Stajemy jak Ojce” z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Od 2000 roku Maciej gra główną rolę w musicalu autorstwa Andrew Lloyd Webbera „Jesus Christ Superstar” wystawianym przez Chorzowski Teatr Rozrywki, który dzięki swej popularności i pozyskanej sympatii wśród widzów nadal cieszy się wielkim uznaniem i jest wystawiany kilka razy w roku. Kreacja stworzona przez artystę zyskała dobrą renomę wśród recenzentów, Rzeczpospolita:
„Największym atutem spektaklu jest odtwórca roli tytułowej Maciej Balcar. (…) Obdarzony jest świetnym głosem i ma osobowość sceniczną. Jego Chrystus jest postacią charyzmatyczną, promieniującą dobrem, głęboko ludzką i pełną otwartości na drugiego człowieka. (…)”
Pod koniec 2000 roku dostał propozycję objęcia roli wokalisty, legendy polskiej sceny rockowo-bluesowe, zespołu Dżem. Już od ponad dekady Maciek tworzy i występuje z kapelą, która nadal zbiera na każdym swym koncercie tysięczne tłumy. Od tego czasu zespół nagrał dwa albumy studyjne „2004” oraz „Muza”, który pokrył się platyną.
Rok po rozpoczęciu współpracy z Dżemem, Maciek zadebiutował w dubbingu, podkładając głos (org. Matt Damon), jak i nagrywając polskojęzyczne wersji piosenek do filmu „Mustang z Dzikiej Doliny” autorstwa Briana Adamsa. W „Skazanym na Bluesa” dał się poznać szerszej rzeszy odbiorców jako aktor, wcielając się w postać Indianera, czyli alter ego głównego bohatera. Ekranizacja życia osławionego Ryśka Riedla okazał się najpopularniejszą produkcją polską roku 2005. Film wygrał w 2005 Złotego Lwa w kategorii nagrody publiczności dla najdłużej oklaskiwanego filmu. Produkcja zdobyła także liczne nominacje w prestiżowych nagrodach filmowych jak Złote Kaczki, Orły oraz Złote Lwy.
Na deskach teatru pojawił się także w musicalu „Rent” wystawionym przez Chorzowski Teatr Rozrywki, w spektaklu „Carve Carve!” stworzonym przez grupę MAMO BAJE na potrzeby projektu OFF 30 Przeglądu Piosenki Aktorskiej, dla którego również nagrał utwór „Błogosławieni”, a także od grudnia 2010 występuje w rock operze „Krzyżacy” w reżyserii Marcina Kołaczkowskiego. Jego rola Juranda została doceniona zarówno przez publiczność jak i recenzentów:E-teatr.pl: „Po spektaklu na długo pozostaje w pamięci szarża Macieja Balcara w roli Juranda. Choć obecny wokalista Dżemu ma stosunkowo niewielką rolę, to właśnie on otrzymuje najdłuższą, w pełni zasłużoną owację. (…)Jako jedyny tworzy od początku do końca postać. Jego Jurand elektryzuje, a utwór bez słów – improwizacja okaleczonego przez Krzyżaków ojca – budzi dreszcz.(…)”
Oprócz licznych koncertów, które gra z zespołem Dżem oraz przedsięwzięć teatralnych, Maciek jest często zapraszany do gościnnych udziałów w różnorodnych projektach muzycznych. Można go usłyszeć na takich albumach jak „W hołdzie Tadeuszowi Nalepie”, „Warszawskie Dzieci Pójdziemy w Bój”, „Mec Duety”, „Pieśni łagodnych – Koncert Wojciecha Bellona”, „Odnalezione Piosenki Bogdana Łyszkiewicza”, „Jeszcze więcej kurzu”, „Carrantuohill – 25”, „Klenczon Legenda”, ponadto utwór artysty „Biały wilk” stał się oficjalną piosenką promującą grę Wiedźmin 2: Zabójcy Królów w Polsce.
Po 12 latach Maciek wydał swój drugi solowy album „Ogień i Woda”, który nagrał w krakowskim zespołem Nie-bo, w składzie: Krzysztof „Flipper” Krupa, Robert Lubera, Piotr „Quentin” Wojtanowski. Był on poparty dwoma trasami koncertowymi: „Ogień i Woda Tour 2011” na przełomie stycznia i lutego 2011 oraz „Ogień i Woda Acoustic Tour 2012” w okresie styczeń/luty 2012, które w sumie liczyły 33 koncerty na terenie całej Polski. W listopadzie 2012 ukazał się koncertowy album „Live Trax 12”. Jest to dwupłytowe wydawnictwo zawierające zapis gliwickiego koncertu, jaki miał miejsce 12.02.2012 w trakcie trwającej na początku roku trasy „Ogień i Woda Acoustic Tour 2012″.
Maciej jest znany jako filantrop, z chęcią bierze udział w akcjach czy też koncertach charytatywnych, wykorzystując swój talent i pasję by pomóc tym, którzy tego potrzebują. Uczestniczył m.in. w akcji organizowanej przez Polsat oraz firmę Danone „Podziel się Posiłkiem”, w 2006 był jednym z biorących udział w koncercie „Solidarni z Białorusią”, który odbył się w Warszawie. Imprezę zorganizowali: Inicjatywa Wolna Białoruś, Telewizja Polska, Stołeczna Estrada i Stowarzyszenie Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne. Uczestniczył w akcji „Drużyna Szpiku” Fundacji im. Anny Wierskiej „Dar szpiku”. W 2011 wystąpił na II Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty, którego organizatorem jest Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, a także na Imprezie „Z POMPĄ” – Artyści dla Pawła „Fluida” Kutnego. W tym roku Maciek wziął udział w akcji społecznej „I ty będziesz Seniorem” mającej na celu zwrócenie uwagi na problem izolowania z życia społecznego osób starszych. Również od wielu lat wspiera hospicjum Cordis.
godz. 22.00 – dancing pod gwiazdami – przeboje muzyki rozrywkowej
11.07
godz. 15.30 – warsztaty bębniarskie dla dzieci – Pracownie Karkonoskie- Grupa Perkusji Zachodnioafrykanskich
Grupa skupia wokół siebie pasjonatów rytmu, muzyków, terapeutów. Od 2012 roku pod okiem Tomasza Wizińskiego spotykają się regularnie i pracują nad klasycznymi rytmami afrykańskim i brazylijskimi. Wynikiem tych intensywnych spotkań jest działalność zespołu OFFBEAT. Członkowie grupy pobieraja nauki u mistrza gry na djembe AKASSY BADYJE z Gambii. Ich działalność to regularne koncerty, organizacja spotkan warsztatowych dla dzieci i seniorów w Wałbrzychu z którymi również występują. Organizują zajęcia z tańca afrykańskiego z muzyką na żywo.
godz. 17.00 –marokanskie warsztaty muzyczne i kulinarne
godz. 19.30 – koncert zespołu CIGAGA GROUP
Chigaga Group
Muzycy pochodzą z M’Hamid w południowym Maroku.Miejscowość jest położona zaraz przy piaskach Sahary. Nazwa wywodzi się od wysokich wydm Chigaga Erg (erg. – wydma)
Tańczą, śpiewają grają na banjo, bębnach, darbukach, kastanietach, gitarach.
Chigaga Group gości w Polsce w ramach projektu GÓRALE NA SAHARZE
NOMADZI W BESKIDACH. Projekt stworzony przez członków Stowarzyszenia Współpracy Polsko- Marokańskiej Africae Deserta Project – Anetę Okupską-Pońc i Edytę Molędę ma na celu promowanie polskiej kultury, muzyki, tradycji, dokonań artystycznych polskich muzyków oraz polskiego dziedzictwa narodowego głównie dorobku górali śląskich
i żywieckich w Maroko, jak również podejmowanie i promowanie na terenie Maroka akcji artystycznych i charytatywnych działającego w Polsce Stowarzyszenia Etno Chaty Topolej
w połączeniu z promocją kultury marokańskiej w Beskidzie Śląskim i na terenie całej Polski. Integracja muzyków z regionu Beskidu Śląskiego z artystami z Sahary potwierdziła potrzebę organizacji tego rodzaju spotkań i wydarzeń na terenie Polski, jak i w Maroko.
Warsztaty kulinarne, godz. 17.00-19.00 Deptak, Schody nad Rzeką
Pokaz przygotowywania Tajine drobiowego
Degustacja oleju arganowego spożywczego
W trakcie gotowania potraw, mini warsztaty bębniarskie.
degustacja Amlou- orzechów arachidowych, miódu, oleju arganowego
Rytuał parzenia herbaty marokańskiej.