Skip to content Skip to footer

Wyjątkowy koncert organowy

Specjalny Koncert Muzyki Kameralnej
z okazji
100 rocznicy Urodzin Św. Jana Pawła II

SŁOWO I MUZYKA
Fragmenty Tryptyku Rzymskiego

16 października 2020
piątek // godz. 19.00
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP
ul. Kamienna, Polanica-Zdrój

wystąpią
Andrzej Chorosiński /organy/
Michał Chorosiński /recytacje/

w programie:
Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791)
Fantazja f moll

Fryderyk Chopin (1810-1849)
Nokturn f moll
Nokturn Es dur

Mieczysław Surzyński (1866-1924)
Improwizacje na temat pieśni “Święty Boże”

Pomiędzy utworami recytacje fragmentów
“Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II

wstęp wolny

Andrzej Chorosiński – studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Prof. Feliksa Rączkowskiego, ukończył z wyróżnieniem w 1972 roku. W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kilonii. Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Auli im. Pawła VI w Watykanie czy Katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku. Town Hall w Adelajdzie
Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD dla takich firm jak: Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Life Records, DUX, Musicon, Dabringhaus Grimm, Megavox. W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty” płycie CD nagranej w Bazylice w Licheniu.
W roku 1992 otrzymał tytuł naukowy Profesora sztuk muzycznych. Jest profesorem klasy organów Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie.
W latach 1993-1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im.
F. Chopina w Warszawie. W latach 1993-2000 był członkiem Prezydium AECAM – Stowarzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych.
W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Keymung University w Południowej Korei. Jest honorowym obywatelem miast Frombork ,Jelenia Góra, Kłodzko i Polanica-Zdrój przyznanych za zasługi w popularyzowaniu kultury muzycznej.
Jest autorem licznych projektów w zakresie budownictwa organowego
w Polsce m.in. Sala Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskie Centrum Kultury w Białymstoku, Bazylika w Licheniu, Kościół Wszystkich Świętych w Warszawie.
Wraz z organistą Bazyliki Św. Piotra uczestniczył w muzycznej oprawie uroczystości Kanonizacji Papieży Jana XXIII i Jana Pawła II w dniu 27 kwietnia 2014 r. w Rzymie.

Michał Chorosiński – urodzony w Warszawie w 1975 r., ukończył PWST im. L. Solskiego w Krakowie w 1999 r. W tym samym roku wystąpił w roli młodego Karola Wojtyły w filmie poświęconym Ojcu Świętemu p.t. „Psałterz Renesansowy”.
W roku 2001 otrzymał nagrodę Grand Prix na II ogólnopolskim konkursie recytatorskim „Verba Sacrum” w Poznaniu. Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami m.in: Jerzym Hoffmannem, Mikołajem Grabowskim, Pawłem Miśkiewiczem, Janem Szurmiejem.
Był gościnnym aktorem Teatr Słowackiego, Teatru Ludowego , Teatru Stu w Krakowie, Teatrami w Jeleniej Górze i Kaliszu. Obecnie jest aktorem Teatru Polskiego we Wrocławiu.
Brał udział w wielu filmach polskich – m.in. „Ogniem i mieczem”, Stara baśń” oraz licznych serialach telewizyjnych: „Adam i Ewa”, „Pierwsza miłość”, „Klan”. Dużą popularność przyniosła mu rola Leszka Skalskiego w serialu „M jak miłość”. Aktualnie gra jedna z głównych ról w serialu „Lombard” w telewizji „Puls”

Sign Up to Our Newsletter

Be the first to know the latest updates

[yikes-mailchimp form="1"]
Skip to content