167. Koncert Muzyki Kameralnej

167. Koncert Muzyki Kameralnej

27 lipca 2017

Roman Perucki – organy (Polska)
Maria Perucka – skrzypce (Polska)

program
Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Toccata i fuga d-moll BWV 565
Alfred Schnittke (1934-1998) – Suita w starym stylu
Daniel Magnus Gronau (~1700-1747) – Wariacje na temat Christ ist erstanden
Tomasso Vitaly (1663-1745) – Chaconne
Louis Vierne (1870-1937) – Z cyklu 2 utwory w stylu wolnym (Meditation, Idylle melancolique, Madrigal, Reverie)
Janusz Bielecki (1962) – Passacaglia per Violino e Organo
Feliks Borowski (1872-1956) – Adoration

ROMAN PERUCKI
Ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku, w klasie organów prof. Leona Batora. Umiejętności doskonalił podczas mistrzowskich kursów w kraju i za granicą.  Od 1997 r. jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku.
Pierwszy organista Archikatedry Oliwskiej. Pełni funkcję Dyrektora Naczelnego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe, siedziba filharmonii. Jest prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej – jeden z najsłynniejszych na świecie.
Prowadzi kursy mistrzowskie w wielu krajach świata, jest też jurorem międzynarodowych konkursów organowych. W dorobku ma ponad 2.000 recitali, na całym świecie. Występował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych, m.in. w Notre Dame w Paryżu (Francja), Katedrze w Gandawie (Belgia), Mariinsky Theater w Sankt Petersburgu (Rosja), sali koncertowej The UANL Symphony Orchestra w Monterrey (Meksyk). Wiele koncertów wykonuje wspólnie z małżonką – skrzypaczką Marią Perucką.
Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz płytowych. Jego II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. Otrzymał m.in. najwyższe odznaczenia papieskie: Pro Eclessiae et Pontifice przyznane przez Jana Pawła II oraz Order św. Sylwestra nadany przez Benedykta XVI. Uhonorowany złotą odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

MARIA PERUCKA
Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie skrzypiec prof. H. Keszkowskiego. Brała udział w licznych, międzynarodowych kursach mistrzowskich.
Jako solistka występowała z Kaliską Orkiestrą Symfoniczną, a w Zespole Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis była koncertmistrzem. Jest członkiem kwartetu skrzypiec 4PM. Koncertuje w całej Europie, występując m.in. z wieloma wybitnym solistami i organistami.
W swoim bogatym dorobku artystycznym posiada nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną w Szkole Muzycznej II stopnia w Gdyni, m.in. z uczniami swojej klasy brała udział w mistrzowskich kursach skrzypcowych prowadzonych przez Maxima Vengerowa (2009) i Siergieja Stadlera (2010).

Skip to content