177. Koncert Muzyki Kameralnej

Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Polanicy-Zdroju to festiwal o wysokiej randze artystycznej na którym prezentowane są wielkie dzieła muzyki klasycznej i współczesnej przez wybitnych wykonawców z kraju i zagranicy.
Obok istotnych celów artystycznych, koncerty odgrywają znaczącą rolę edukacyjną (poprzez prelekcje z zakresu historii muzyki) oraz społeczno-kulturową (kultywowanie wielowiekowej tradycji koncertowania
w świątyniach Dolnego Śląska, podnoszenie atrakcyjności kulturalnej i turystycznej regionu, promowanie trwałych zjawisk polskiej kultury muzycznej skierowanych do dużych grup turystów zagranicznych).
W 27. letniej historii Festiwalu zrealizowano 176 koncertów z udziałem wybitnych wirtuozów organów, znakomitych zespołów kameralnych i wokalistów oraz także młodych (debiutujących) wykonawców ze wszystkich kontynentów.
Istotnym założeniem tegorocznej edycji Festiwalu będzie zderzenie dzieł wybitnych kompozytorów muzyki organowej (J.S. Bach, F. Mendelsohn-Bartholdy, J. Pachelbel, G.F. Handel i in.) z trans-krypcjami na organy klasycznej i współczesnej muzyki instrumentalnej.

27 czerwca 2019 | godz. 19.30
Kościół pw. WNMP, Polanica-Zdrój
Wstęp: wolne datki na remont organów

wystąpią
Maciej Bator (Polska) – organy
Sylwia Waindok (Polska) – flet
Łucja Nikolska (Polska) – flet

w programie
Georg Philipp Telemann (1681-1767)
Sonata F-dur

Bert Matter (1937)
Fantaisie sur psaume 90
Gezang 47

Mikołaj z Krakowa (XVI w.)
Hayducki

Georg Philipp Telemann (1681-1767)
Fantazja na flet solo

John Cage (1912-1992)
In a Landscape

Frédéric Chopin (1810-1849)
Fuga a-moll

Francesco Mancini (1672–1737)
Sonata d-moll

Maciej Bator
Urodził się w Kłodzku. W latach 1997–2004 był organistą kłodzkiego kościoła klasztornego pw. MB Różańcowej. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa prof. A. Chorosińskiego) oraz Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie (klasa prof. J Laukvika). Stypendysta programu Erasmus w Conservatoire de Musique de Geneve. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich. Laureat nagród i wyróżnień na konkursach organowych. Występował jako solista i akompaniator w Polsce, Czechach, Szwecji, Niemczech, Francji i Szwajcarii. Obecnie mieszka w Świdnicy, gdzie jest wykładowcą Diecezjalnego Studium Organistowskiego oraz rzeczoznawcą organowym. Jest również nauczycielem gry na organach w państwowych szkołach muzycznych. Od 2013 roku piastuje prestiżową funkcję kantora Kościoła Pokoju w Świdnicy.

Sylwia Waindok
Urodzona w Czarnowąsach pod Opolem. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Swoje umiejętności doskonaliła u prof. Bettiny Wild będąc na stypendium w Hochschule fuer Musik und Kunst w Bremen (Niemcy). W latach 2009-2010 pracowała w Filharmonii Zielonogórskiej im. T. Bairda. Od 2010r. jest muzykiem Filharmonii Sudeckiej. Pracuje również jako nauczyciel Fletu w Szkole Muzycznej im. L. Różyckiego w Świdnicy. Brała udział w licznych kursach fletowych. Gra na flecie poprzecznym i flecie piccolo.

Łucja Nikolska
Jest absolwentką Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia im. K. Kościukiewicza w Świdnicy, gdzie uczyła się gry na flecie pod kierunkiem mgr Sylwii Waindok. Przez cały okres nauki szkolnej brała czynny udział w koncertach orkiestr PSM I stopnia i SSM II stopnia w Świdnicy oraz Miejskiej Orkiestry Dętej. Regularnie bierze udział w warsztatach fletowych i kursach mistrzowskich.

Patronat medialny

Partner festiwalu

Skip to content