Z klasyką przez Polskę – koncert

W programie utwory Johanna Sebastiana Bacha, Johannesa Brahmsa, Franza Schuberta, Fryderyk Chopin.

1.07.2020 (piątek)
Teatr Zdrojowy im. M. Ćwiklińskiej
godz. 19.00
wstęp wolny

Tomasz Ritter
Pianista, fortepianista, klawesynista. W 2018 roku został zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie. „Jego interpretacja jest wyjątkowa, niepowtarzalna” – pisał po konkursie jeden z recenzentów. Jest też laureatem wielu innych konkursów, m.in. IX Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy. W roku 2018 był nominowany do „Paszportów Polityki”, a w roku następnym – do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej”.
Edukację rozpoczął w rodzinnym Lublinie u B. Bechty-Krzemińskiej. W 2008 został uczniem I. Rumiancewej-Dabrowski w ZPSM nr 4 w Warszawie. W tamtym czasie wielkie znaczenie miały dla niego spotkania z W. Mierżanowem i T. Szebanową. Równolegle zdobywał doświadczenie na instrumentach dawnych, współpracując z P. Šeflem i na kursach m.in. u A. Lubimova, M. Bilsona, A. Steiera i T. Kocha.
Jego zainteresowania zaprowadziły go na studia na Wydziale Wykonawstwa Historycznego i Współczesnego w Moskiewskim Konserwatorium im. P. Czajkowskiego, które w 2019 roku ukończył z wyróżnieniem. Studiował pod kierunkiem A. Lubimova (fortepian i fortepian historyczny), M. Woskresenskiego (fortepian), M. Uspienskiej (klawesyn). W latach 2019-2021 odbył studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu
u H. Rutkowskiego oraz M. van Delfta, które ukończył z wyróżnieniem.
Brał udział w wielu festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, występując solo, kameralnie oraz z towarzyszeniem orkiestry. Współpracował m.in. z Orkiestrą XVIII wieku, {oh} Orkiestrą Historyczną, Bach Collegium Japan, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą PR „Amadeus” pod batutą takich dyrygentów jak M. Suzuki, J. Maksymiuk, A. Duczmal, Ł. Borowicz, G. Nowak. Kameralnie występował m.in. z Kwartetem Martinu, Stradivari Quartett, Royal String Quartet, K.A. Kulką i T. Strahlem, S. Tararą oraz B. Csalogiem.

Skip to content