Muzyczne Parkowanie

0

plakat_web

 

Zapraszamy w dniach 10-11 lipca do Polanicy-Zdroju na II edycję MUZYCZNEGO PARKOWANIA– imprezy skupiającej różnorodne wydarzenia muzyczne – koncerty, happeningi, warsztaty których wspólnym mianownikiem jest muzyka rozbrzmiewająca w różnych częściach Parku Zdrojowego.

W tegorocznych wydarzeniach udział wezmą artyści reprezentujący polską scenę muzyki rockowej, ethno oraz muzycy marokańscy

10.07

godz. 20.00 – koncert lidera zespołu „Dżem” Macieja Balcara

Maciej Balcar jest człowiekiem renesansu – muzyk, autor tekstów, kompozytor, aktor teatralny oraz filmowy. Ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, jednak już we wczesnych latach to muzyka odgrywała w jego życiu główną rolę. W dzieciństwie uczęszczał do ostrowskiej Szkoły Muzycznej im. Komedy, do klasy fortepianu. Już na początku swojej muzycznej drogi wykazywał szeroki zakres zainteresowań muzycznych, oprócz licznych zespołów bluesowo-rockowych, z którymi ostatecznie związał swoje życie, grał także z grupą punk rockową oraz thrashmetalową. W 1995 został wokalistą ostrowskiego zespołu Blues Forever, współpraca zaowocowała licznymi występami na festiwalach w Polsce, a także płytą o tym samym tytule, wydaną w 2011 roku. Album ten był dedykowany pamięci Janusza Szkudlarka. W 1996 roku zadebiutował jako aktor w filmie historycznym, polsko-francuskiej produkcji, „Marion du Faouet”. W tym samym roku wygrał casting do filmu i płyty Roberta Chojnackiego. Zaproponowano mu również występ na płycie „Trzeci wymiar” Roberta Jansona. W ostateczności obie te propozycje zostały przez artystę odrzucone, ponieważ były one sprzeczne z jego własnymi przekonaniami i wartościami jakie chciał by jego utwory niosły ze sobą. Pamiątkę po tej współpracy można znaleźć na, produkowanej przez Jansona, ścieżce dźwiękowej do filmu „Nocne Graffiti” w postaci utworu „Małe Zaćmienie”.W 1998 roku została wydana pierwsza solowa płyta artysty, zatytułowana „Czarno”, na której gościnnie wystąpili m.in. bracia Golec i Mateusz Pospieszalski. W tym samym roku został zaproszony do wzięcia udziału w festiwalu w Opolu w konkursie premier, wykonał tam również w koncercie galowym utwór Czesława Niemena „Pod Papugami”, także miał zaszczyt uczestniczyć w koncercie zorganizowanym z okazji 50-lecia Łódzkiej Szkoły Filmowej wraz ze Zbigniewem Nahornym. Rok później reżyser Roland Rowiński powierzył rolę w spektaklu Teatrze Telewizji pt. „Gorący Oddech Pustyni” wg Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. We wrześniu uczestniczył , wraz z m.in. Natalią Kukulską oraz Andrzejem Piasecznym, w nagraniu albumu „Przybieżeli do Betlejem”, zrealizowanym przez Jerzego Grunwalda. Teledyski do kolęd kręcone były w Izraelu dla II programu TVP. Także w tym samym roku wystąpił podczas festiwalu „Jazz nad Odrą”, jest to Wrocławski Festiwal Jazzowy , który obok Jazz Jamboree i krakowskich Zaduszek Jazzowych, jest jednym z najstarszych polskich festiwali jazzowych. Narodził się w 1964 roku w kultowym klubie studenckim Pałacyk. Od chwili powstania odgrywał znaczącą rolę na polskiej scenie muzycznej. Dodatkowo zaśpiewał utwór Niemena „Pod Papugami” podczas rozdań nagród Wiktory. W 2000 roku rozpoczął współpracę z zespołem Harlem, którego owocem była płyta „Amulet”. Całe przedsięwzięcie zostało bardzo dobrze odebrane w światku muzycznym, czego dowodem jest między innymi recenzja portalu Muzyka.Wp.pl:
„Udział utalentowanego i obdarzonego niespotykanym głosem i osobowością Maćka Balcara spowodował rzadko obecnie spotykane brzmienie rockowej formacji z dwoma ciekawie współbrzmiącymi głosami (Maciek Balcar, Ryszard Wolbach)(…)”
W sierpniu 2000 uczestniczył w koncercie pod nazwą „Stajemy jak Ojce” z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Od 2000 roku Maciej gra główną rolę w musicalu autorstwa Andrew Lloyd Webbera „Jesus Christ Superstar” wystawianym przez Chorzowski Teatr Rozrywki, który dzięki swej popularności i pozyskanej sympatii wśród widzów nadal cieszy się wielkim uznaniem i jest wystawiany kilka razy w roku. Kreacja stworzona przez artystę zyskała dobrą renomę wśród recenzentów, Rzeczpospolita:
„Największym atutem spektaklu jest odtwórca roli tytułowej Maciej Balcar. (…) Obdarzony jest świetnym głosem i ma osobowość sceniczną. Jego Chrystus jest postacią charyzmatyczną, promieniującą dobrem, głęboko ludzką i pełną otwartości na drugiego człowieka. (…)”

Pod koniec 2000 roku dostał propozycję objęcia roli wokalisty, legendy polskiej sceny rockowo-bluesowe, zespołu Dżem. Już od ponad dekady Maciek tworzy i występuje z kapelą, która nadal zbiera na każdym swym koncercie tysięczne tłumy. Od tego czasu zespół nagrał dwa albumy studyjne „2004” oraz „Muza”, który pokrył się platyną.

 

godz. 22.00 – dancing pod gwiazdami – przeboje muzyki rozrywkowej

 

11.07

godz. 15.30 – warsztaty bębniarskie dla dzieci – Pracownie Karkonoskie- Grupa Perkusji Zachodnioafrykanskich

Grupa skupia wokół siebie pasjonatów rytmu,  muzyków, terapeutów. Od 2012 roku pod okiem Tomasza Wizińskiego spotykają  się regularnie i pracują nad klasycznymi rytmami afrykańskim i brazylijskimi. Wynikiem tych intensywnych spotkań jest działalność zespołu OFFBEAT. Członkowie grupy pobieraja nauki u mistrza gry na djembe AKASSY BADYJE z Gambii. Ich działalność to regularne koncerty, organizacja spotkan warsztatowych dla dzieci i seniorów w Wałbrzychu z którymi również występują. Organizują zajęcia z tańca afrykańskiego z muzyką na żywo.
godz. 17.30 –marokanskie warsztaty muzyczne i kulinarne

godz. 19.30 – koncert zespołu  CHIGAGA GROUP

Chigaga Group

Muzycy pochodzą z M’Hamid w południowym Maroku.Miejscowość jest położona zaraz przy piaskach Sahary. Nazwa wywodzi się od wysokich wydm Chigaga Erg (erg.  – wydma)

Tańczą, śpiewają grają na banjo, bębnach, darbukach, kastanietach, gitarach.

Chigaga Group gości w Polsce w ramach projektu  GÓRALE NA SAHARZE

NOMADZI W BESKIDACH. Projekt stworzony przez członków Stowarzyszenia Współpracy Polsko- Marokańskiej Africae Deserta Project – Anetę Okupską-Pońc i Edytę Molędę ma na celu promowanie polskiej kultury, muzyki, tradycji, dokonań artystycznych polskich muzyków oraz polskiego dziedzictwa narodowego głównie dorobku górali śląskich
i żywieckich w Maroko, jak również podejmowanie i promowanie na terenie Maroka akcji artystycznych i charytatywnych działającego w Polsce Stowarzyszenia Etno Chaty Topolej
w połączeniu z promocją kultury marokańskiej w Beskidzie Śląskim i na terenie całej Polski.  Integracja muzyków z regionu Beskidu Śląskiego z artystami z Sahary potwierdziła potrzebę organizacji tego rodzaju spotkań i wydarzeń na terenie Polski, jak i w Maroko.

 

Warsztaty kulinarne, godz. 17.00-19.00  Deptak, Schody nad Rzeką

Pokaz przygotowywania Tajine drobiowego, Degustacja oleju arganowego spożywczego, W trakcie gotowania  potraw, mini warsztaty bębniarskie., degustacja Amlou- orzechów arachidowych, miodu, oleju arganowego, Rytuał parzenia herbaty marokańskiej.

 

Share.